Grzesznicy Lazurowej Otchłani [tom 3]

Grzesznicy Lazurowej Otchłani [tom 3]

4 lutego 2025 0 przez Monika Kilijańska

Grzesznicy Lazurowej Otchłani to krótka, trzytomowa manga. Czy to dobrze, że ta przygoda w morzu kończy się tak szybko?

Bohaterowie

Harujion jest niespełnionym jak dotąd politykiem. Egoistyczny i z zapędami totalitarnymi. Złotousty. Potrafi swoimi przemowami nakłonić lud do swoich racji. Jest głównym twórcą planu Syrenich Wysp oraz infiltracji ludzi. Kolejnym jego krokiem jest stworzenie hybrydy oraz wymordowanie nieprzychylnych mu ludzi. Oskarża ludzi o panoszenie się w wodach oceanu. Ocean uważa za swoją, czyli syrenią własność.

Fabuła

Ryu pogwałciła syrenie prawo – spotkała się z człowiekiem. Ba, pokochała go! Za to została osadzona w więzieniu. Jednak jej przyjaciółka Jo nie może się z tym pogodzić. Postanawia dostać się na posiedzenie rady i dowiedzieć się jakie są plany względem niej. Okazuje się, że radni pod wodzą Harujiona uwikłani są w wielki spisek. Podczas akcji oswobodzenia przyjaciółki okazuje się, że nadal żyje cesarzowa, za którą rządziła nieświadoma tego faktu rada. A do tego jest ona wykorzystywana do potajemnej produkcji specyfiku do transformacji z syren w ludzi i odwrotnie. Nikt jednak nie przypuszczał, że w jej wątłym i wyniszczonym ciele nadal tkwi niesamowita siła!

Kreska

Manga posiada przepiękną kreskę. Cieszą szczególnie sceny, które ukazują bogaty podwodny świat, z czasem wkradającymi się ludzkimi budowlami i urządzeniami. Uwielbiam sposób, w jaki poprzez sam projekt postaci udało się Akihicie Tomim podkreślić kontrast między osobowościami Jo i Ryuu. Ryuu to uosobienie łagodnej, kobiecej słodyczy o okrągłych oczach, uroczych małych ustach i ponętnej sylwetce, podczas gdy bystrzejsze spojrzenie Jo i jej stylowe podcięcie wskazują na jej ostrzejszy charakter i buntownicze tendencje. Widać też, że każdy szczegół został przemyślany, od mody po architekturę.

Ciekawostka

W Grzesznikach Lazurowej Otchłani do oddychania pod wodą wystarczą odpowiednie leki. Człowiek wszak od zawsze chce opanować każde środowisko: lądowe, powietrzne i wodne. W Royal College of Arts w Londynie, pod okiem Jun Kamei, powstaje projekt ubrania, które ma umożliwić swobodne nurkowanie dzięki pozyskiwaniu tlenu bezpośrednio z wody. Prototyp jeszcze nie zapewnia odpowiedniej wydajności. Aby co minutę dostarczyć 7-8 litrów powietrza potrzeba byłoby ubrania o łącznej powierzchni przynajmniej 32 metrów kwadratowych. W obecnej wersji całkowita powierzchnia skrzeli Amphibio to niecałe 4 metry kwadratowe.

Podsumowanie

Historia szybko się kończy i mamy niedosyt, a może nawet nadzieję na kontynuację. Jednak z drugiej strony pozytywne rozstrzygnięcie fabuły sprawia, że dokładnie wiemy co się będzie działo i być może nie potrzebujemy sequela. Wręcz przeciwnie: chcielibyśmy żyć nadzieją, że rzeczywiście wszyscy będą teraz żyli długo i szczęśliwie.

Zobacz recenzję poprzednich dwóch tomów mangi: tom 1 i 2

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wydawnictwo-waneko-300x300.jpg


Moni zdaniem:

Choć manga nie rewolucjonizuje opowieści o Małej Syrence, to oferuje odświeżającą perspektywę znanej historii, połączoną z fascynującym podwodnym światem. I wyłączając z niego złą wiedźmę, zastępując ja brudna polityką.

Na szybko:

Fabuła: 6/10
Kreska: 7 /10
Bohaterowie: 6 /10