Książka Życie według kintsugi jest ledwo wprowadzeniem w ciekawą koncepcję nie tylko naprawiania tego, co zepsute w żuciu, ale i radości z małych rzeczy, doskonaleniu tam gdzie można to robić…
Marzenie o wilczym królu – Shen Shixi
16 marca 2021Czytając Marzenie o wilczym królu poczułam się nieco oszukana. Informacja od wydawcy pokazuje, że to jedna z wielu książek dla dzieci, jakie napisał Shan Shixi. Ale tak samo jak nie przeczytałabym baśni Braci Grimm w wersji oryginalnej moim dzieciom, tak samo nie zrobię tego z tą książką.
Bohaterowie
Zilan to szaleńczo zakochana młoda wilczyca, która traci przedwcześnie swojego partnera. Do tego, będąc w wysokiej ciąży, musi uciekać przed psem. Widzimy ją jak obmyśla plan ratowania siebie i dosłownie w chwili ucieczki rodzących się szczeniąt, jak walczy, jak potem szuka schronienia dla maluchów, karmi je i wychowuje. To bardzo oddana matka, ale jej dążenie do wyhodowania jakiegoś z wilczków na króla watahy, którym kiedyś chciał zostać ich ojciec, sprawia, że popełnia ona karygodne błędy i czasem trudno w niej zobaczyć troskliwą matkę. Jej imię oznacza Purpurowa Mgła, co miało symbolizować jej rzadkiego koloru umaszczenie.
Fabuła
Marzenie o wilczym królu to piękna historia o wilczycy Zilan. Po śmierci ukochanego partnera próbuje ona spełnić jego marzenie. Było nim osiągnięcie statusu wilczego króla. Ojcu jej szczeniąt nie było to dane, dlatego młoda matka, której jest to pierwszy miot, twierdzi, że niejako w testamencie zostało jej przykazane, by wychować najstarszego wilczka na króla watahy.
Jak się zabiera do spełnienia ostatniego życzenia zmarłego wilka? Jak potrafi, czyli niestety dość nieudolnie. Zilan jest młodą wilczycą, więc nie zdaje sobie sprawy jak pływa zbytnie faworyzowanie jednego wilczka nad rodzeństwem, jak pozwalanie na zbyt szybkie eksplorowanie świata może być niebezpieczne czy wreszcie jak knucie i intrygi mogą obrócić wszystko wniwecz. Spędza długie lata na wychowaniu maluchów, by skończyć z niczym. Zdobycie tytułu króla wilków przez jakiegoś wilka z jej i pierwszego partnera krwi staje się jej obsesją. Tak silną, że zakrawa o szaleństwo.
Zawarte w książce fakty z życia wilków wydają się być prawdziwe. Możemy dzięki opowieści poznać dietę wilków, zwyczaje watahy związane z polowaniem, z władzą podczas zimnych miesięcy, a wreszcie nawet podejście do rozmnażania. Wszystko to pokazane tak jak widzą to wilki: brutalnie, krwiście, bez większych emocji.
„Według wilków nie można dać bólowi upustu łzami; należy go schować na dnie serca i pozwolić mu fermentować, aż okrzepnie w zębach i pazurach.”
Czy to bajka dla dzieci?
Choć można byłoby uważać, że to temat idealny dla dzieci, przestrzegam przed czytaniem tej pozycji młodszym lub bardziej wrażliwym na cierpienie zwierząt dzieciom. Świat przedstawiony w książce jest surowy. Wilki cierpią, umierają, zjadają własne młode, dostają się we wnyki, zagryzają inne wilki. Jak to w naturze.
Wbrew pozorom nie oznacza to jednak, że wilki okazują się w tej historii bestiami. To wszak wilki, a
„Ludzie mają ludzką osobowość, a wilki wilczą.”
Do tego Zilan wydaje się być inna niż wilczyce w stadzie. Ma uczucia, marzenia, wątpliwości czy przemyślenia. Trochę tym przypominała człowieka.
Czy jest to zatem opowieść o aspiracjach i sięganiu po marzenia? Dla mnie nie. To przede wszystkim przejmujący obraz porażek wychowawczych, z których niejedna ludzka matka mogłaby się wiele nauczyć. Mamy tu cały przegląd różnych technik i metod, z których właściwie żadna nie jest drogą do sukcesu. Dopiero, kiedy matka działa według swojego serca, udaje jej się osiągnąć swój cel.
Autor
Shen Shixi (沈石溪) urodził się w 1952 roku w Szanghaju. Napisał wiele książek dla dzieci, których bohaterami są głównie zwierzęta. Marzenie o wilczym królu sprzedało w nakładzie trzech milionów egzemplarzy, czyniąc go jednym z najlepiej zarabiających autorów książek w Chinach.
Podsumowanie
Marzenie o wilczym królu to opowieść o wilczycy Zilan i jej potomstwie. Choć można byłoby uważać, że to temat idealny dla dzieci, przestrzegam przed czytaniem tej pozycji młodszym lub bardziej wrażliwym na cierpienie zwierząt dzieciom. Świat przedstawiony w książce jest surowy. Wilki cierpią, umierają, zjadają własne młode, dostają się we wnyki, zagryzają inne wilki. Jak to w naturze.
Oficjalna recenzja dla portalu portalu DuzeKa.pl.
Na szybko:
Marzenie o wilczym królu to opowieść przede wszystkim o tym, jak bardzo ważne są nasze marzenia. Ich realizacja niekoniecznie jest łatwa, ale zawsze musimy pamiętać, że warto walczyć do samego końca, ale też nie poświęcać innych by je wypełnić.
Moni zdaniem:
Fabuła: 6/10
Bohaterowie: 7 /10