Jaki będzie 2020 rok na rynku wydawniczym? Bogaty w komiksy? Choć nie znajdziesz tu zapewne wszystkich, to jest większość z zapowiedzi polskich wydawnictw.
Zapowiedzi: komiksy po polsku na 2021 rok
22 lutego 2021Mamy czasy jakie mamy i nawet wydawnictwom o ugruntowanej pozycji jest ciężej. Co planują na rynku komiksów? Całkiem sporo! Oto uchylają tajemnicy na tyle, na ile mogą. Niektóre nie mają planów dalszych niż kwartał, ale bez obaw: jak tylko będzie coś nowego, znajdziecie zapowiedzi na moim FB – tu link MonimePL.
Komiks polski – czyli słowa samych autorów
Już wydane
Ola Szmida 17.01 wydała album, który ilustrowała, a napisała Wanda Hagedorn. To Twarz, Brzuch, Głowa od Kultury Gniewu. Zvyrke (Łazarz Świniarski) 5.02 wydrukował IstillDK . Paweł Kicman pojawił się dopiero co w antologii Ostatnie drzewo w komiksie Ostatnie kłamstwo. Marek Turek wydał jeszcze w 2020 Archiwum Eksansji , a dopiero co O.S 1918, Mr.S (zobaczcie recenzję zinów z Mr. S).
Konkretnie
Ponieważ zbiórka zakończyła się sukcesem, to w pierwszej połowie 2021 wydana zostanie Cesarzowa Dominiki Węcławek do jej scenariusza. Marta Falkowska będzie redaktorką 5 części Warchlaków, a w drugiej połowie roku doczekamy się trzeciej części komiksu Oto Tosia.
Unka Odya leci z komiksem Brom 2 (recenzja Brom 1). Magdalena Kania wyda Emilka Sza #1 i Delisie #1. Mikołaj Pasiński na maj zapowiada picturebook/komiks dla dzieci Van Dog (scenariusz: Mikołaj Pasiński, ilustracje: Gosia Herba, wydawca: Harper Kids Polska).
Piotr Miklaszewski ujawnia, że już w marcu drugi odcinek powieści komiksowej Podróże z pazurem, a w listopadzie, jak się uda wyrobić z pracami, to trzeci. Grzegorz Babiszewski wydał swoje Kościwproch … i nie ma fleta we wsi, czyli historię, kiedy Kajko i Asterix spotykają Slaine’a.
Łukasz Godlewski już coś właśnie kończy, ale enigmatycznie milczy o szczegółach. Piotr Nowacki jest już po słowie (gratulujemy!) z wydawcą i wyda komiks do scenariusza Bartosza Sztybora. Tytuł roboczy, acz prawdopodobny, to Jeśli zrobisz to teraz, to co będzie zaraz?
Jan Kabaciński uraczy nas po raz trzeci zinem 90s FOREVER. Andrzej Włudecki ujawnia, że początek 2021 to trzy antologie od Comics Factory- Fabryka Komiksów: Kto Szepcze w Ciemności 2, Tuszownik/Book of Ink oraz Niegrzeczna antologia. I na tym nie kończy!
Daniel Gizicki w ramach Celuloza – inicjatywa wydawnicza planuje miniserię Mercy (z rysunkami Grzegorza Pawlaka), 3 tom Postapo (tu rysunki rysunki Krzysztofa Małeckiego i Łukasza Rydzewskiego), komiks dla młodzieży Bafia (rysunki ponownie Rydzewski) oraz zeszyty rysowane przez Mikołaja Ratkę i Elżbietę Chełmińską YGLAK oraz kilka innych projektów.
Marek Turek wydał dopiero co trzy komiksy,ale zapowiada dalej: Fast bodaj na kwiecień, do tego szorty w KKK i oczywiście dłubanina przy kolejnych W7, łącznie około 800 stron. Maciej Pałka ogłasza na serio, że 1 kwietnia odbędzie się światowa premiera Cesarzowej/Empress.
Katarzyna Witerscheim na pewno ruszy trzeci sezon Heleny Wiktorii na Tapasie w wersji webkomiksowej. Paulina Punki Michalska rusza w 2021 aż dwa webcomicsy we współpracy z innymi artystkami.
Aleksandra Adamczak chce oficjalnie wydać pierwszy rozdział na weebton/fizycznie komiksu TERR0RU404_I.D #1, gdzie charakterna i wyzwolona policjantka Alex stawia czoło przestępczości w mrocznej futurystycznej przyszłości, zaś Natalia Pluta w drugiej połowie 2021 roku planuje coś w klimacie post-apo Silent – Władca Ciszy.
Anna Krztoń zrodzi zin z jednoplanszówkami z 2020 roku, a także zinek o mieszkaniach. Weronika Dobrowolska upewnia nas, że na pewno będzie nowy zin o Bułce (zobaczcie Bułkę tu).
Mogę dodać jeszcze, że Joanna Barbara Bernat, tłumaczyła norweski komiks Gimnazjum, który także w 2021 roku ukaże się na polskim rynku.
Plany prawdopodobne
Agata Kapitan Sutkowska chce wydrukować swoje mangowe rysunki, o ile będziemy trzymać kciuki za jej doktoryzację (ja trzymam!). Karolina SAletnik razem z Grupą MURKI planują zrobić wspólny komiksior i już praca nad nim wre. Plus myśli nad zinem. Karolina Plewińska być może tym razem już zrobi papierową wersję Szarosen.
Megan Uosiu będzie walczyć o finanse ze zbiórki społecznościowej na czwarty tom Lazy Snow Leopard. Podobnież Edyty Bystroń, z tym, że ona zbiera na komiks Julian i Julian.
Kamil Dukiewicz prawdopodobnie na przełomie I i II kwartału 2021 wyda drugi zeszyt Black Hound, który będzie również zwieńczeniem mini serii. Adrianna Jot planuje się doczepić do przyszłych Zeszytów Komiksowych.
Dariusz Stańczyk twierdzi, że z Arturem Biernackim robi porno, zaś Kamil Karpiński ma w planach wydanie komiksu Mister Jester do scenariusza Wiktora Talagi.
Jakub Skarpetowski zamierza nareszcie dokończyć i wydać R. Azor, który do tej pory wychodził w formie webtoona. Podobnież „cokolwiek” wyjedzie spod rysika Wacława Krzywego.
Aleksandra Herzyk chce zadebiutować z pierwszą częścią Wolność albo Śmierć. Zadebiutować też pragnie Anna Kowalska, bo pomysł jest, a Romek Gajewski pracuje nad swoim pierwszym zinem. Łukasz Godlewski w kolejnych miesiącach będzie startował ze zbiórką na komiks Malarz.
Wydawnictwa Komiksowe
Kultura Gniewu
Od początku roku ukazały się już: Jestem życie i Jestem śmierć (scenariusz: Elisabeth Helland Larsen, rysunki: Marine Schneider), Terra Incognita Łukasza Ryłko oraz Twarz, brzuch, głowa (scenariusz: Wanda Hagedorn, rysunki: Ola Szmida).
Kultura Gniewu enigmatycznie oznajmia, że wyda w ciągu tego roku ok. 30 – 35 tytułów. Pewnie połowa to będą rzeczy polskich twórców. Na pewno będą w tym dodruki choćby serii Detektyw Miś Zbyś na tropie:Kosmos to za mało, Lis, ule i miodowe kule (scenariusz: Maciej Jasiński, rysunki: Piotr Nowacki, kolor: Norbert Rybarczyk). Ukaże się także kolejny tom serii Bajka na końcu świata(zobacz recenzje pierwszego tomu Bajka na końcu świata. Ostatni ogród) pt. Bajka i jej gang. Będzie to spinn-off przygód Bajki i Wiktorii. Już w marcu. Tak samo w marcu ukaże się W tajemniczym, ciemnym lesie Winshlussa, Miotacz śmierci Daniel Clowes. Planowana jest także czwarta część Araba przyszłości(zobacz recenzję tomu 1 i tomu 2) oraz trzeci tom zbiorczy przygód Jeża Jerzego.
Wydawnictwo Mandioca
Z dobrych źródeł wiem, że planują Raport Brodecka Manu Larceneta (nagroda Landerneau we Francji, tłumaczony na 11 języków, 200 tys. sprzedanych w samej Francji). Premiera na początku lutego 2021. Będzie także Zakazany port Teresy Radice i Stefano Turconiego, komiks roku 2015 we Włoszech. Piękna powieść, trochę w stylistyce R.L. Stevensona. Morze, romans, intryga polityczna. Podobno długie polowanie na ten tytuł było!
Przed Wielkanocą prawdopodobnie uda się jeszcze wyrobić się z pierwszym tomem Shankara Mazzitelliego i Alcateny (ci od Żywej Stali). 330 stron, tomiszcze, niewiarygodny przelot przez wierzenia azjatyckie. Shankarjest “legendą o wszystkich legendach”, czyli gościem znającym Visznu, Sziwę, Buddę, carów, Rasputina, a nawet Godzillę… Nawiązań jest tak wiele, że komiks warto przeczytać ze dwa razy, bo ciągle czymś nowym zaskakuje.
Mucha Comics
Muchy nie tylko zajmą się super-bohaterami, czyli czwartym tomem New X-men, Wolverine: Black, white & blood czy Spectaculat Spider-Man #178-200. Znajdzie się tu też miejsce na Legendę o Czarnej Stodole czyli Gideon Falls tom 5. Dość ciekawie wydają się też być komiksy takie jak Edgar Alan Poe: Spirits of the dead, nieco baśniowe Moonshadow, futurystyczny Ascender, Two Brothers – historię o rodzinnych sekretach, tożsamości, miłości, utracie, oszustwie czy The family tree, opowieść o poszukiwaniu antidotum na transformacji ukochanego dziecka w drzewo. Ukażą się także kontynuacje już wydawanych serii: Criminal tom 4, Stumptown tom 3 , Outcast tom 6, Seven to Eternity tom 2, Faithhless tom 2, Age od Apocalypse tom 3.
Timof i wspólnicy
Plany są bogate, ale życie jest życiem, więc wszystko okaże się w praniu i drukowaniu. Zacznijmy od końca, czyli planach zakończenia serii: dwa ostatnie tomy i jeszcze jeden spin-off Szóstego rewolweru, ostatni istniejący tom Hip Hop Genealogii. Ukażą się cztery kolejne tomy Futura Nostalgia. Wydawnictwo czeka tylko na zielone światło od wydawcy francuskiego.
Kontynuowana też będzie seria komiksów z Półwyspu Iberyjskiego. W 2021 roku powinny ukazać się Historia Lisbony Oliveira Marquesa i Abranchesa, Andromeda Ze Burnaya (w środku gościnny rysunek Mignolii), Selwa wspomnianego już Abranchesa i Fado Pimentela, wreszcie Paco Roca z komiksem Los surcos del azar.
Wydawnictwo ma nadzieję, że wróci Mateusz Skutnik z nowymi Rewolucjami. Nie może się też doczekać 3 tomu Bardo – Rege oraz dwóch artbooków, na które przewidzane są zbiórki na Kikstarterze. Są to Anubis Joanny Karpowicz i artbook Przemysława Truścińskiego.
Rok bez integrala byłby rokiem straconym. Doczekamy się więc drugi integral Płaszcza i szponów oraz dwa kolejne wydania zbiorcze Donżona. Planowany jest powrót Gipi’ego z jego Prostą historią i to być może już w marcu. Drugi komiks tegoż autora jeszcze w 2021 roku. Poza tym można się spdziewać: Joe Sacco Paying The Land!, komiksy Simona Hanselmanna Bad Gateway i Crisis Zone. Wystartuje nowa seria Joanna Sfara Le Chanson de Renart i Mahabharata Igora Baranko. Prawdopodobnie będzie też nowy komiks Alison Bechdel The secret of superhuman strenght (tłumaczy Wojciech Szot) i na pewno komiks Alvaro Ortiza Popioły, Człowiek Lucasa Vareli i Diego Angrimbau, Oleg Frederika Peetersa, Clean Break Felipe Nunesa, Carbon & Silicium Bableta. No i wisienka na torcie: zdobywczyni Artemis Prize w tym roku – czyli komiks Surwiło Olgi Lawrentijewej.
W planach jest także kilka wznowień: Kot rabina 1-5 i 6 oraz tom 10, Prosto z piekła, Fun home i Jesteś moją matką?.
Non Stop Comics
2020 był dziwny. Ale dla komiksów całkiem łaskawy. Udało nam się temu wydawnictwu zrealizować wszystkie plany, stąd sporo kontynuacji w 2021. Premierowe w pierwszym półroczu będą komiksy ISOLA i The Weatherman – jedne z najlepszych nowych tytułów ostatnich dwóch lat. Poza tym to co już znacie i mamy nadzieję lubicie – dwa tomy Deadly Class (zobacz recenzję tomu 1), dwa tomy Lastmana, dwa tomy Giant Days (zobaczcie recenzję pierwszych tomów: Królowe dramy, Obudźcie mnie jak będzie po wszystkim, Bycie miłą nic nie kosztuje, Przepraszam, że cię zawiodłam, Jak nie teraz, to kiedy?, Nie wariuj, Daisy), dokończenie Goona, Reszty świata, Porcelany, Głębi (zobacz recenzję tomu 1, tomu 2, tomu 3, tomu 4), Odysei Hakima i Nomen Omen, kolejne tomy Coś zabija dzieciaki, Montressy, Die, Mercy, Fear Agent, Death or Glory, Oblivion song (zobacz recenzję tomu 1), Rat Queens (zobacz recenzję tom 1, tom 2, tom 3, tom 4), Last Man, The Black Monday Murders, Nasze potyczki ze złem.
Planeta Komiksów
Wydawca planuje stale dodrukowywać brakujące tomy serii Chłopaki, żeby na czas premiery trzeciego sezonu serialu dostępny był komplet komiksów. Dopinany jest także projekt druku spin-offa tej serii (tyt. oryginalny to Dear Becky). Ponadto będzie kontynuowana seria Amulet. Niestety skończymy dość odważną serię Cicca Dum-Dum oraz Voyeur. W przygotowaniu są następne autorskie albumy z serii PPGraphics (tylko dla dorosłych). Jest pomysł, by wznowić Black Kiss. W planach jeszcze kilka pozycji z gatunku komiku erotycznego, ale na razie nie mogą zdradzić szczegółów.
Scream Comics
Scream jak co roku uraczy nas potworami. Będzie więc: ALIEN vs. PREDATOR – Krew nie Woda (Scenariusz: Jeremy Barlow, rysunki: Doug Wheatley), ALIENS vs PREDATOR vs TERMINATOR (Scenariusz: Mark Schultz, rysunki: Mel Rubi), PREDATOR – 5th Scream Anniversary vol.4.(Red/Green) z dziesięcioma opowiadaniami, ALIENS vs. PREDATOR II – Wojna i Wojna Trzech Światów jako wydanie limitowane, będące kontynuacją Aliens vs. Predator 30th Anniversary.
Elemental
Wydawnictwo Elemental zaczyna dość spokojnie sensacyjnym komiksem pt. Spaghetti Bros (scenariusz: Carlos Trillo, rysunki: Domingo Roberto Mandrafina). Będzie sporo strzelania, rodzinnych niesnasek, ale także humoru. Oto Familia Centobucchi przybyła do Ameryki w poszukiwaniu lepszej przyszłości w burzliwych latach początku XX wieku.
Wydawnictwo Słowobraz
Choć obecnie Wydawnictwo Słowobraz nie prowadzi zasadniczo już działalności wydawniczej, to sejsze zobaczymy 5 i 6 tom Prison Pit. Jednak jestem pewna, że nadal będą wspierać niezależnie działających artystów. Do tej pory wsparli przecież: Bazgrolle the Movie, Celulozę – inicjatywę wydawniczą, Fangę, Prosiaka, komiksy Edyty Bystroń, Marty Falkowskiej, Anny Krztoń, Macieja Pałki, Pawła Kicmana i wielu, wielu innych.
Aktualna lista: Lista zinów & komiksów.
Wydawnictwo 23
Na marzec planują Fastnachtspiel Marka Turka jako omnibus edition, a na jesień drugą część Broma oraz dodruk jedynki.
Taurus
Najświeższe komiksy tego wydawnictwa to: Undertaker #5 – Biały Indianin i Barakuda #6 – Wyzwolenie. Nowości są ujawniane tylko kiedy tytuły są w ostatniej fazie produkcyjnej. Szanuję!
Lost in Time
Najświeższe komiksy tego wydawnictwa to: Droga miecza. Tom 1: Popioły dzieciństwa i Świata Dryftu #1: Opowieści o trollach i złodziejach (w tym wersja limitowana). Ponadto planują wydać jeszcze 4-5 tytułów, w tym Dziki Zachód. Tom 2: Dziki Bill oraz Posiadłość, Tom 2 (wydanie zbiorcze).
Kurc
Najświeższe komiksy tego wydawnictwa to: : Buddy Longway #1 – Chinook na całe życie i Storm #2 – Dzieci pustyni. Zielone pandemonium.
Ultimate Comics i Znak Komiks
Znak Komiks nie ma konkretnych planów i raczej ograniczy się do sprzedaży posiadanych w magazynie publikacji. Ultimate Comics podobnie, choć czeka na lepsze czasy. Najbliższe publikacje planuje po zluzowaniu obostrzeń rządowych.
Egmont/Harper Collins
Giganta z polskiego komiksowego rynku zostawiam na koniec. Bo czemu nie. Co znajdziemy w 2021 roku? Nie będę wymieniać wszystkich, bo można skorzystać z zapowiedzi na stronie Wydawnictwa: https://egmont.pl/zapowiedzi
Niemniej ja szczególnie zwrócę uwagę na zapowiadane tomy takich komiksów jak: Yans, Lucyfer , Agatha Christie. Herkules Poirot, Rycerze łaski (integral), Cyberpunk 2077, Czarna orchidea, Sandman Uniwersum.
Uff, a to wcale nie wszystko przecież! Jeśli macie jakieś sugestie lub powinnam coś poprawić, dopowiedzieć – wszak jestem tylko człowiekiem i się mylę – zapraszam do komentarzy!