Polska i polskie akcenty pojawiają się w japońskim anime często, choć nie zawsze trzeba się z tego cieszyć. Zobacz te najciekawsze!
Chyba wszystkie rodzaje i typy osobowości dere w anime
14 marca 2022Kiedy czytasz mangę, oglądasz anime, grasz w gry lub surfujesz po Internecie, prawdopodobnie natknąłeś się na nazwy, które kończą się na „-dere”. Typy Dere to postacie, które wyrażają swoje uczucia na różne sposoby lub na różnych poziomach. Większość typów Dere to sposób, w jaki postacie reagują na zakochanie. Ale nie wszystkie. Sprawdź czy znasz je:
Deredere
Pochodzenie słowa: deredere – czuły, wyrażający uczucia
Deredere to osoba energiczna, radosna i życzliwa dla ludzi wokół. Żywi do bohatera uczucia, ale nie pokazuje tego na swój specjalny sposób jak inne typy osobowości. Bez względu na to, co może się wydarzyć, szybko wracają do swojego pogodnego ja.
Najlepszy przykład: Usagi Tsukino z Bishoujo Senshi Sailor Moon
Różne typy :
- Yeredere – są podobne do postaci yandere i postaci dederere. Są postaciami mającymi obsesję na punkcie swojego zainteresowania miłością. Nie zabijają, ale robią przesadne rzeczy, aby pokazać swoje uczucia, takie jak modlenie się do nich, gotowanie dla nich każdego dnia, dawanie wielu prezentów i listów miłosnych, prześladowanie, kradzież przedmiotów między innymi, podobnie jak megadere. Przykład: Kosame z Girls Bravo
- Danredere – są mniej nieśmiałe jak Sumire Kakei z Boruto: Naruto Next Generations
- Genki – bardziej energetyczne niż deredere, zwykle uwielbiają sport np. Minori Kushieda z Toradora!
Tsundere
Pochodzenie słowa: tsuntsun – drażliwy, zrzędliwy + deredere – czuły, wyrażający uczucia
Japoński termin „tsundere” odnosi się do pozornie brutalnej postaci, która nie potrafi wyrażać swoich uczuć, więc lawiruje między surowością i zimnem a ukrytymi, czasem tylko ukazywanymi cieplejszymi uczuciami. Słowo to, pierwotnie występujące w japońskich grach bishoujo, jest teraz częścią fenomenu otaku moe, sięgającego do innych mediów, takich jak pokojówki, anime, manga, powieści, a nawet środki masowego przekazu. Termin ten został spopularyzowany w powieści wizualnej Kimi ga Nozomu Eien.
Postacie Tsundere to postacie, które udają, że nie są kimś zainteresowane, mimo że ich sympatia jest bardzo oczywista. Będą robić rzeczy dla ich zainteresowania miłością, takie jak robienie im obiadu lub kupowanie im rzeczy, ale będą się upierać, że ich nie lubią i wymyślać tanie wymówki, aby spróbować zachować twarz.
Najlepszy przykład: Taiga Aisaka z Toradora!
Różne typy tsundere:
- Bokukko – chłopczyca jak np. Haruko Haruhara z FLCL
- Deretsun – irytująca tsundere jak Emilia z Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu
- Gundere – tsundere z bronią, tyle że nie zabija z miłości jak Misato Tachibana z Nichijou
- Kuutsundere – połączenie kuudere z tsundere, sarkastyczne, ale szczere w uczuciach jak Kaname Tsukahara z Kimi to Boku
- Tsun’Aho – to postać, która tak bardzo starają się wyglądać na niezainteresowanych miłością, że zaczyna zachowywać się jak idiota, pleść głupoty, byle udać, że nie jest zainteresowana jak Saki Saki w Kanojo mo Kanojo
- Tsundra – bohaterka tak bardzo udająca niezainteresowaną uczuciami, że aż wszyscy w to wierzą jak Hitagi Senjougahara z serii Monogatari
- Tsunpure – do bólu szczera z innymi, ale nie z sobą, co prowadzi do wybuchów. Dopiero wtedy jest z sobą szczera. Przykładem może być Aika Tenkuubashi z Ore ga Ojou-sama Gakkou ni “Shomin Sample” Toshite Rachirareta Ken
- Tsunshun – udają niezainteresowanie, ale w głębi duszy nie godzą się na to, co powoduje tylko wewnetrzny smutek. Przykład: Ririchiyo Shirakiin z Inu X Boku SS
- Tsuntere – to osoby zbyt nieśmiałe, by zachowywać się jak tsundere, więc tylko wyrażają się niegrzecznie. Przykład: Amu Hinamori z Shugo Chara!
- Tsungire – to postacie, które są niesamowicie drażliwe, rzucają się na wszystko, co im przeszkadza. Wybuchy te mogą się wahać od prostych obelg werbalnych do jawnych ataków fizycznych, a czasem nawet do morderstwa. Przykład: Tanya Degurechaff z Youjo Senki
Yandre
Pochodzenie słowa: yan – być chorym psychicznie + deredere – czuły, wyrażający uczucia
Japoński archetyp używany do określenia postaci, której miłość, podziw i oddanie są tak silne, że wyrażają się jako nadmierna obsesja i zaborczość. Często są postrzegani jako postacie szaleńczo zakochane w kimś. Niektórzy posuwają się tak daleko, że zachowują się niemoralnie i niepokojąco. Nie będą dbać o negatywny wpływ, jaki ich zachowanie może mieć na innych, w tym na ich zainteresowanie miłością, ponieważ troszczą się tylko o własne uczucia.
Najlepszy przykład: Yuno Gasai z Mirai nikki
Różne typy :
- Yeredere (zob. w Deredere)
- Yangire – bardziej nieprzewidywalne i okrutne yandere, jak Rena Ryuugu z Higurashi no Naku Koro ni
- Yandegire – charakteryzuje ją przemoc w stosunku do osób trzymających się blisko tego, kogo kocha; jak Lucy z Elfen Lied
Dandere
Pochodzenie słowa: danmari – cisza + deredere – czuły, wyrażający uczucia
Dandere to postać o niespokojnej, wyobcowanej osobowości. Są ciche, nieśmiałe i aspołeczne. Boją się rozmawiać, bojąc się, że to, co powiedzą, sprawi im kłopoty. Może to zostać czasem ukazane jako brak emocji. Jednak nagle staną się rozmowne i słodkie, gdy zostaną sam na sam z odpowiednią osobą, jeśli poczują się na tyle komfortowo, by wylać swoje serce, ujawniając, że w rzeczywistości są po prostu nieśmiałe.
Najlepszy przykład: Hinata z Naruto
Różne typy :
- Danredere (zob. w Deredere)
Kuudere
Pochodzenie słowa: kuuru – cool, w porządku, spokojnie, ale też chłodno i z dystansem + deredere – czuły, wyrażający uczucia
Kuudere to postać, która na zewnątrz jest spokojna, opanowana i nigdy nie wpada w panikę. Okazują niewiele emocji, a w skrajnych przypadkach są całkowicie pozbawione emocji, ale mogą głęboko ukrywać swoje prawdziwe uczucia.
Najlepszy przykład: Kanade Tachibana z Angel Beats
Różne typy :
- Coodere – to bardzo mocno nieokazujące uczuć osoby, chłodne, które dopiero w miarę rozwoju postaci zaczynają okazywać komuś uczucia np. Rei Ayanami z Shin Seiki Evangelion
- Kuutsundere (zob. w Tsundere)
- Kuugire – osobowość zimna i faktycznie pozbawiona jakichkolwiek uczuć jak Rachel “Ray” Gardner z Satsuriku no Tenshi. Przejawia brutalność zamiast opiekuńczości, przemoc zamiast miłości.
Inne rodzaje osobowości w anime:
Aroganckie :
- Bocchandere – odnosi się do postaci, która jest w jakiś sposób spokrewniona z yakuzą lub mafią, przez co zwykle zachowują się lepsi od innych i apodyktyczni, a nawet czasami grożą, dopóki nie znajdą kogoś, kogo będą chcieli chronić za wszelką cenę (np. Metori Saiko z Saiki Kusuo no Ψ-nan)
- Dorodere – postać, która zachowuje się lub wydaje się słodka na zewnątrz, ale w rzeczywistości jest pełna złych uczuć, takich jak uraza skierowana wobec innych, a nawet wobec samej miłości (np. Mami Nanami z Kanojo, Okarishimasu).
- Goudere – nie cofną się przed niczym, aby uzyskać to, co myślą, że będzie potrzebował ich obiekt uczuć (np. Tooru z Kobayashi-san Chi no Maidragon)
- Himedere – odnosi się do postaci, która chce być traktowana jak księżniczka lub królowa przez osobę, którą kocha, nawet jeśli w rzeczywistości nie jest członkiem rodziny królewskiej (np. Erina Nakiri z Shokugeki no Souma).
- Hinedere – odnosi się do postaci, które są cyniczne, mają zimne serce i są bardzo aroganckie. Łatwo będą się denerwować przez innych ludzi, w tym tych, których kochają (np. Houtarou Oreki z Hyouka).
- Kamidere – odnosi się do postaci z kompleksem boga, co czyni ich egocentrycznymi i aroganckimi w stosunku do tych, których uważają za gorszych od siebie. Będą domagać się traktowania przez innych, w tym tych, których lubią, jak idealną istotę, za którą uważają, że są (np. Dio Brando z JoJo no Kimyou na Bouken – Part 3 : Stardust Crusaders).
- Kanedere – odnosi się do postaci, którą pociągają inni z pieniędzmi lub statusem (np. Ami Kawashima z Toradora!).
- Kitikudere (lub Thugdere) – ktoś, kto zachowuje się jak tyran i często znęca się nad innymi i ich miłością, raniąc ich fizycznie lub emocjonalnie, aby ukryć ich prawdziwe uczucia (np. Revy z Black Lagoon).
- Mayadere – odnosi się do postaci, która często jest niebezpiecznym antagonistą serialu, ale zmienia strony po zakochaniu się lub polubieniu innej postaci, zwykle protagonisty lub kogoś z drużyny bohatera (np. Illyasviel von Einzbern z Fate/stay night).
- Onidere – odnosi się do postaci z kompleksem demona/diabła. Będą źle traktować innych, w tym ich ukochanych, ale po pewnym czasie zmienią się w zakochanych i gdy inni nie będą patrzeć. Zwykle są jeszcze bardziej niebezpieczne i okrutne niż kamidere i na początku będą ukrywać swoje życie miłosne i związek przed wszystkimi innymi (Satanichia Kurumizawa McDowell z Gabriel DropOut).
- Oujidere – odnosi się do postaci, która chce być traktowana jak książę lub król przez osobę, którą kocha, nawet jeśli w rzeczywistości nie jest członkiem rodziny królewskiej. To męski odpowiednik himedere (np. Lelouch Lamperouge z Code Geass: Hangyaku no Lelouch).
Zdystansowane
- Ahodere – określenie na postać, która jest nieświadoma uczuć miłości (np. Goku z Dragon Ball).
- Bocchandere (zob. wyżej w Aroganckie)
- Byoukidere – odnosi się do postaci, która jest zazwyczaj bardzo słodka i miła, ale cierpi na chorobę fizyczną, zwykle śmiertelną
- np. SpoilerKaori Miyazono z Shigatsu wa Kimi no Us
- np.
- Darudere – odnosi się do postaci, która często jest bardzo leniwa i nudna. Zwykle ignorują innych i robią, co chcą, chyba że ktoś, na kim im zależy, poprosi ich o zrobienie czegoś lub potrzebuje ich pomocy (np. Kuro z Servamp).
- Hinedere (zob. wyżej w Aroganckie)
- Kiredere – określenie na postać, która zachowuje się niegrzecznie i szorstko wobec ich ukochanej osoby w nadziei, że się poprawi (np. Kaname Chidori do Sousuke Sagara z Full Metal Panic).
- Kitikudere (zob. wyżej w Aroganckie)
- Kuudere (zob. wyżej w Aroganckie)
- Mayadere (zob. wyżej w Aroganckie)
- Nemuidere – odnosi się do postaci, która spędza większość czasu śpiąc, celowo lub nieumyślnie (np. Aurora Suya Rhys Kaymin z Maou-jou de Oyasumi).
- Onidere (zob. wyżej w Aroganckie)
- Shindere – określenie na postać, która umarła i stała się duchem. Mogły również zostać wskrzeszone, ale z nadprzyrodzonymi mocami lub mankamentami (np. Hanako z Jibaku Shounen Hanako-kun).
- Usodere – to postać, która kłamie i używa sztuczek, aby zdobyć serce ich ukochanego. Ukrywają prawdę, aby coś od nich i od innych zyskać (np. Kaguya Shinomiya z Kaguya-sama Love is war).
- Utsudere – odnosi się do postaci, która często jest smutna i przygnębiona z konkretnego powodu. Może cierpieć na depresję (np. Rei Kiriyama z 3-gatsu no Lion).
Miłe
- Ahodere (zob. wyżej w Zdystansowane)
- Bakadere – odnosi się do postaci, która jest lub zachowuje się bardzo niezdarnie i głupio. Najczęściej brakuje im zdrowego rozsądku (np. Yuuko Yoshida z Machikado Mazoku).
- Byoukidere (zob. wyżej w Zdystansowane)
- Erodere – zachowuje się perwersyjnie, ale po doświadczeniu prawdziwej miłości będzie się tego wstydziła (np. Minoru Mineta z Boku no Hero Academia).
- Goudere (zob. wyżej w Aroganckie)
- Hajidere – odnosi się do postaci, która jest naprawdę zdenerwowana i zawstydzona swoim zauroczeniem. Ich nieśmiałość pojawia się albo tylko wtedy, gdy są w pobliżu lub wchodzą w interakcję z ukochaną osobą (np. Kosaki Onodera from Nisekoi).
- Hiyakasudere (lub Teasedere) – odnosi się do postaci, która lubi drażnić innych, a czasem flirtować, by przyciągnąć uwagę ukochanej osoby (np. Zero Two z Darling in the FranXX).
- Inudere (lub Wandere) – to określenie na postać, która jest związana z psem lub ma obsesję na ich punkcie na tyle, by samemu się tak zachowywać (np. Zakuro Fujiwara z Tokyo Mew Mew).
- Kekkondere – odnosi się do postaci, która ma obsesję na punkcie małżeństwa lub chce się pobrać od razu, nawet z kimś, kogo właśnie poznali (np.
Anna z Krainy loduHancock Boa z One Piece). - Kichidere – to postać szalona i niebezpieczna, ale jej miłość i reakcje na nią są zaskakująco normalne (np. Esdeath z Akame ga Kill!).
- Kiredere (zob. wyżej w Zdystansowane)
- Megadere – to fangirl/fanboy i nie będzie się bał okazać im zainteresowania swej sympatii. Można podzielić na megaundere, która ma obsesję na czyimś punkcie aż do miłosnej ślepoty jak Sakura w stosunku do Sasuke w Naruto Shippuden, otaku kochającego japońską pop-kulturę jak Shinpachi z Gintamy.
- Nemuidere (zob. wyżej w Zdystansowane)
- Nyandere – jest typem dere, który jest związany z kotami lub ma obsesję na ich punkcie, do tego stopnia, że czasami lub przez cały czas zachowują się jak one (np. Black Hanekawa z Bakemonogatari).
- Oujodere (zob. wyżej w Aroganckie)
- Shindere (zob. wyżej w Zdystansowane)
- Undere – kobieta-bluszcz, bez własnego zdania. Zawsze przytakuje ukochanemu. Miłość jest dla nich sensem życia (np. Misa Amane z Death Note).
- Uzadere – określenie na postacie, które są bardzo głośne i denerwujące (np. Hana Uzaki z Uzaki-chan wa Asobitai!).
- Zondere – określenie na postać, która staje się zombie (np. Zombina z Monster Musume).
Skore do flirtu
- Erodere (zob. wyżej w Miłe)
- Goudere (zob. wyżej w Miłe)
- Hiyakasudere (zob. wyżej w Miłe)
- Kanedere (zob. wyżej w Aroganckie)
- Kekkondere (zob. wyżej w Miłe)
- Masodere – to określenie na postać, która lubi być krzywdzona i poniżana (np. Darkness z KonoSuba).
- Megadere (zob. wyżej w Miłe)
- Sadodere – odnosi się do postaci, która ma sadystyczną osobowość. Lubią bawić się uczuciami swoich zainteresowań i są powszechnie określane jako złośliwiec (np. Minatsuki Takami z Deadman Wonderland).
- Yottadere – to postać, która jest godna uwagi ze względu na nieustanne picie alkoholu. Postacie yottadere rzadko są widywane bez jakiejś formy alkoholu w dłoniach (zazwyczaj jest to piwo lub sake) czy trzeźwe (np. Misato Katsuragi z Shin Seiki Evangelion).
Nieśmiałe
- Bokodere – odnosi się do postaci, która zazwyczaj jest nieśmiała w stosunku do tych, w których jest zauroczona. Łatwo się zawstydzają i atakują fizycznie (najczęściej pięściami), by ukryć swoją nieśmiałość i uczucia. Poza tymi sytuacjami nie wiedzą nawet jak używać pięści (np. Mahiru Inami z Working!!).
- Hajidere (zob. wyżej w Miłe)
Brutalne
- Bokodere (zob. wyżej w Nieśmiałe)
- Hajidere (zob. wyżej w Miłe)
Smutne
- Byoukidere (zob. wyżej Zdystansowane)
- Shindere (zob. wyżej)
- Shundere – odnosi się do postaci, która przez cały czas jest smutna lub bardzo przygnębiona. Postacie shundere często są smutne od samego początku i nie mają zbyt wielu powodów, by się tak czuć, w przeciwieństwie do utsudere (np. Mei Misaki z Another).
- Utsudere (zob. wyżej)