Po osiemnastym tomie, w którym widzieliśmy koniec Niebiańskiego Kasyna Sigmy, myślałam, że zobaczymy bezpośrednie konsekwencje tej katastrofy. Jednak zostawiamy ją bez echa, by zobaczyć przede wszystkim Ogary, tropiącą wrobioną w…
Bungou stray dogs [tom 21-22]
16 grudnia 2023Było Hunger games, było Squid game, to teraz może Gogol game? Oto kolejne dwa tomiki Bungou Stray Dogs.
Bohaterowie
Wśród Ogarów wyróżnia się nie tylko wspominany we wcześniejszej recenzji (zobacz Bungou Stray Dogs tom 19-20) jej szef, ale i podwładni. W końcu to elitarny oddział. Mnie zaciekawił Saigiku Jōno. Jest świetnym mordercą, mimo, iż nie widzi. Do tego zawsze ma zamknięte oczy. Choć tak jak reszta Ogarów nosi mundur, cechą charakterystyczną jest u niego długi kolczyk z dzwoneczkiem w prawym uchu. Potrafi z uśmiechem na ustach wbić nóż prosto w serce. Zawsze opanowany, choć z trudem łagodzi własne odruchy w reakcji na dźwięki czy zapachy, na które jest wyczulony. Jednak dzięki temu jest mistrzem przesłuchań. Wariograf mu niepotrzebny.
Fabuła
Fukuchi, dowódca Ogarów, nie przebiera w środkach, by uznać Zbrojną Agencję Detektywistyczna za winnych. Jest w stanie nawet użyć wampirzych mocy uzdolnionego Brama Stokera. Parci po trupach (dosłownie!) do przodu nie podoba się Tachiharze. Jednak to nie wampiry będą stanowiły problem, a broń, która dopiero zmierza zapieczętowana w ich kierunku. Na szczęście, zgodnie z planem Ranpo, członkowie Agencji zdołali się zebrać i teraz razem powalczą z Ogarami. Tymczasem w więzieniu dojdzie do ciekawego wydarzenia, w którym będzie brał udział Dazai, Dostojewski, ale i Gogol czy Sigma.
Kreska
Mamy tu fantastyczne sceny bitew, zwłaszcza Kenjiego z Ogarem. Ach, to na tyle dobrze rysowana przez Sango Harukawę manga, że nawet nie zauważamy, że postacie przecież się nie poruszają. Tak jest dynamiczna, że czujemy ten ruch, te smagnięcia mieczem, uderzenia pięścią, świst broni. Do tego świetne, charakterystyczne postaci, z świetnym cieniowaniem. Naprawdę jest to moja ulubiona manga shonen.
Ciekawostka
Co to są izotopy? Izotopy są atomami tego samego pierwiastka, mającymi różną ilość neutronów przy równej liczbie protonów i elektronów. Do tego te lżejsze są bardziej skore do reakcji niż ciężkie. W przypadku wody oznaczanie stosunku H216O do H218O jest wykorzystywane do badania wieku wody w wodach podziemnych. Np. wody glacjalne mają o wiele więcej lżejszych izotopów niż wody opadowe. Jest to woda pitna. Jeśli jednak cząsteczka wody zbudowana jest z deuteru (izotopu wodoru) i tlenu (także 18O) mamy do czynienia z ciężką wodą. Niby nie różni się od zwykłej wody, jednak jej wysokie stężenie (powyżej 50% podczas jej picia, powyżej 90% jeśli się w niej pływa) zabija organizmy żywe. Efekty jej działania przypominają te chemioterapii. Za to używana jest w energetyce jądrowej.
Podsumowanie
Czuć, że niedługo będzie wielki koniec. W każdym kolejnym tomiku atmosfera coraz bardziej się zagęszcza, a dotychczas niezwyciężeni pozytywni bohaterowie zaczynają mieć poważne problemy z przeciwnikiem. Pojawiło się na tyle ciekawych wątków, zwłaszcza ten wampirzy i szpiegowski, że jestem ciekawa jak to rozwikła Kafka Asagiri.
Pozostałe recenzje serii Bungou stray dogs: [tom 1], [tom 2], [tom 3], [tom 4], [tom 5], [tom 6], [tom 7], [tom 8], [tom 9], [tom 10], [tom 11], [tom 12], [tom 13], [tom 14-16], [tom 17-18], [tom 18-19].
Na szybko:
Agencja stoi nad przepaścią? Czy zrobi krok do przodu i runie? A może to wszystko jest ukartowane przez Ranpo i Dazaia? Tyle pytań, a jeszcze nie ma odpowiedzi. Świetne walki, klimat, wiele niewiadomych, podsycających apetyt na kolejne tomy. Polecam!
Moni zdaniem:
Fabuła: 7/10
Kreska: 10/10
Bohaterowie: 8 /10