Hosoda jak nikt inny (no, może jeszcze Studio Ghibli) potrafi w krótkiej formie pokazać szeroki wachlarz uczuć i buduje ciekawe światy. Tym razem bohater Dziecięcia bestii zaczyna wątpić do którego…
Dziecię bestii [tom 4]
18 marca 2023Ostatni tom mangi Dziecię bestii przeniesie nas ponownie do świata ludzi. Choć kolorowy, pełen świetnej muzyki i animacji oryginał tej historii prezentuje się bardzo efektownie, także wersja 2D, uboga w kolory, ale za to pełna detali, wydaje się być równie ciekawa, wciągająca i ciepła.
Bohaterowie
Kumatetsu jest potencjalnym następcą tronu Królestwa Bestii. Jest tak naprawdę gigantycznym uczłowieczonym niedźwiedziem. Musi wybrać kogoś na swojego ucznia i ostatecznie wybiera ludzkiego chłopca o imieniu Ren (później nazywa go Kyuta). Nieco za bardzo kocha alkohol. Jest leniwy i przekonany o swojej sile, jednak brak regularnych treningów sprawia, że traci na skuteczności ataków. Nie może zrozumieć wahania ani zwątpienia u innych. Arogancki, nie ma w nim pokory. Nie myśli tylko atakuje – i dotyczy to całej jego filozofii życia. Nie lubi, gdy porównuje się go do swojego rywala, Iozena. Kiedy raz sobie coś postanowi, nie ma odwrotu. Łatwo traci panowanie nad sobą. Jest porywczy, egocentryczny i arogancki, ale okazał się opiekuńczy i ma dobre serce. Brakuje mu dyscypliny i ogłady.
Fabuła
Ostatni tom mangi rozpoczyna się po tragicznej kontuzji Kumatetsu, kiedy Ichirohiko ulega ciemności zastanej w ludzkich sercach. Dostajemy pełen życiorys Ichirohiko, gdy jego ojciec wyjaśnia jego pochodzenie. Jest bardziej podobny do Kyuty niż się spodziewał. Jednak wyjaśnienie jego pochodzenia doprowadza do ciemności w jego sercu, która dała mu wielką i niebezpieczną moc. Podobny problem miał Kyuta, lecz jemu pomogła Kaede. Ichirohiko nie czuł się zrozumiany, nie miał nikogo, kogo mógłby się złapać, kiedy upada. Czy wystarczy, że będzie przy nim Kyuta?
Kreska
W tym tomiku mamy sporo ciemności i walk w świecie ludzi. Sporo też nadnaturalnych wizji, narysowanych z wielkim rozmachem. Bardzo podobały mi się sceny z wielorybem-cieniem. Prawie każdy kadr ma pieczołowicie narysowane tło i chylę czoła Rengi Asai za ich wykonanie. Świetna praca na zakończenie serii.
Ciekawostka
Japońskie amulety są głęboko związane z buddyzmem, shinto, tradycjami i kulturą. Najbardziej znanymi amuletami w Japonii są omamori. O-mamori (御守/お守り) to japoński amulet, który można kupić w kapliczkach i świątyniach, w tym samym miejscu, w którym znajdziesz ema (drewniane tabliczki, na których możesz napisać swoje życzenia) i omikuji (papier wróżbiarski) . Twoje o-mamori powinno być noszone poza torbą. Mówi się, że ma datę ważności (1 rok po rozpoczęciu używania). Kiedy nadejdzie ta data, zaleca się przyniesienie go z powrotem do miejsca zakupu i zdobycie innego. Niektóre z nich mają specjalne cechy, takie jak przynoszenie sukcesu, dobre stopnie, a nawet miłość. Informacje te można znaleźć bezpośrednio na amulecie (po japońsku).
Podsumowanie
Bardzo ładna i wyważona adaptacja filmu anime. To dobra lektura, niezależnie od tego, czy widziałeś film, czy nie, wygląda ładnie również w czerni i bieli, chociaż wizualna narracja nie jest zbyt pomysłowa, panele i kąty obrazu są dość standardowe. Rysunki są bardzo przejrzyste i przyjemne dla oka. To wszystko sprawia, że mangę czyta się bardzo szybko.
Na szybko:
To dobra opowieść o dorastaniu z naciskiem na to, że rodzina, to nie ci, którzy urodzili, ale ci, którzy wychowali i troszczą się o ciebie. Historia pokazuje również, jak nie zawsze łatwo jest zakomunikować, że ci na czymś zależy.
Moni zdaniem:
Fabuła: 7/10
Kreska: 8/10
Bohaterowie: 7 /10