Czy Gangsta to manga gangsterska? Tak, z pewnością. A może to sci-fi? Odrobinę. Dramat? Romans? Komedia? Kryminał? Tak, tak, jeszcze raz tak i tak. Czym więc nie jest Gangsta? Nie…
Dzieciństwo fundamentem dorosłości. Gangsta [tom 3]
27 stycznia 2020Czym skorupka nasiąknie za młodu, tym na starość trąci – mówi przysłowie. Jest ono nie tylko prawdziwe, ale i uniwersalne. Ciężko bowiem wymazać własne traumy czy wyjść z kręgu kulturowego. Worric do dziś ma koszmary, Nick wie, że nie jest uważany za równego ludziom. Jest tylko twilightem. Co łączy tych pochodzących z różnych warstw społecznych mężczyzn?
Bohaterowie
Nick Brown, jeden z dwójki Specjalistów, jest twilightem. Ten szczupły mężczyzna jest zwinny niczym jaszczurka, ale niestety także głuchy, co nie przeszkadza mu być wyśmienitym mordercą najwyższej klasy. Jest zazwyczaj cichy i powściągliwy nawet dla ludzi, których lubi. Od czasu do czasu mówi, szczególnie kiedy jest zirytowany lub gdy ktoś nie jest w stanie zrozumieć języka migowego. Choć podczas walki wygląda groźnie niczym socjopata i bawi się słabszymi przeciwnikami, to gdzieś w głębi ma naprawdę dobre serce. Widać to szczególnie kiedy w grę wchodzą bliscy mu ludzie jak Alex czy Worrick. Jego matka była prostytutką, obecnie nie żyje. Nick całe życie był szkolony na mordercę, jednak tylko to pozwalało mu regularnie przyjmować potrzebne do życia leki. Gdyby nie to, nie miałby pieniędzy na nie. Pewnie dlatego dziś tak bardzo wspomaga doktora Theo.
Fabuła
Jak widać po okładce cofniemy się odrobinę w przeszłość, gdzie wynędzniały i wychudzony Nick spotyka paniczyka Worrica, nie mniej wynędzniałego i zniszczonego. Dotąd nie wiedzieliśmy co tak naprawdę łączy tych mężczyzn. Widzimy ją w koszmarach Worrica: posiadłość rodziny Arcangelo, ochraniających ją najemników z małym twilightem Nickiem, którym wszyscy pomiatają. Nie tylko dowiadujemy się przeszłości tych dwojga, ale także całej sytuacji związanej z pojawieniem się twilightów, dość problematycznej.
Tom 3 nie skupia się jednak tylko na przeszłości. Możemy także śledzić dalsze losy śledztwa w sprawie okaleczonych, poszatkowanych ciał twilightów znalezionych w magazynie – tych starych i nowo odnalezionych przez informującą o wszystkim Specjalistów policję. Sytuacja robi się na tyle nieciekawa, że mafie rządzące miastem zaczynają angażować się w sprawę.
Kreska
Kreska jaką narysowano mangę jest dość specyficzna, ale nie odstrasza. Rysunki są wyraźnie, nie ma problemu z rozróżnieniem bohaterów czy dostrzeżeniem co się dzieje. Pasuje bardzo do klimatu historii. Widać wyraźne skupienie się na postaciach – tła (zwłaszcza architekturę miasta) zepchnięto na znacznie dalszy tor. Ponadto, co bardzo mi odpowiada, mimo całej brutalności miasta, rysowniczka potrafi ją oddać nie epatując niepotrzebnie widokiem ludzkich wnętrzności. Widać, że ma wielkie wyczucie w jaki sposób prezentować krew itd.
Ciekawostka
Lek przyjmowany przez twilightów to celebrer. Celebrer to lek, który został stworzony w czasie wojny, aby zwiększyć siłę, szybkość i zwinność. Okazał się toksyczny i uzależniający, a jego efekty uboczne dziedziczne, Zaobserwowano je w kolejnym pokoleniu osób, które stosowały lek. Dzieci te wykazują niezwykłą siłę, lecz zmagają się z problemami psychicznymi i fizycznymi. W związku z tm wielu z nich musi regularnie przyjmować medykament, by kontrować poziom szkodliwych substancji w organizmie. Ze względu na to, iż twilighci żyją stosunkowo krótko, około 30 lat, zostali określeni właśnie mianem oznaczającym „zmierzch”. Istnieją dwa rodzaje celebrera: stymulant i depresant. Celebrer można podawać trzema metodami: pigułkami, zastrzykami lub kulami. Brak regularnego przyjmowania leku Celebrer powoduje objawy odstawienia, w tym zawroty głowy, nudności, kołatanie serca i migreny. Cięższe przypadki obejmują krwotoki, drgawki, hipotermię, halucynacje, utrudnione oddychanie i inne nieprawidłowości w aktywności krążeniowo-oddechowej – po pewnym czasie następuje śmierć.
Podsumowanie
Lubię retrospekcje. Dzięki nim mogę dowiedzieć się dlaczego bohaterowie zachowują się tak jak widzimy to dziś. Przecież dzieciństwo wyciska na każdym niezatarte piętno i zachowanie zwykle jest wypadkową doświadczeń lat młodzieńczych. Nick i Worric znają się od młodości, a tom 3 mangi Gangsta wreszcie ujawnia jak powstała ich niezwykła więź. Nie wszystko jednak wyjaśnia i nadal mamy sporo niewiadomych.
Pozostałe recenzje serii Gangsta: [tom 1], [tom 2].
Na szybko:
Co może łączyć panicza z wysoko postawionej rodziny i totalne popychadło mafijnych ochroniarzy poza młodym wiekiem? Okazuje się, że całkiem sporo. W tomie 3 mangi Gangsta zobaczycie wreszcie jak powstała dość dziwna przyjaźń dwóch Specjalistów.
Moni zdaniem:
Fabuła: 8/10
Kreska: 8/10
Bohaterowie: 9/10