Heartstopper [tom 5]

Heartstopper [tom 5]

19 marca 2024 0 przez Monika Kilijańska

Koniec szkoły to czas wyboru dalszej drogi życiowej. Jednak Charlie zostanie jeszcze rok w szkole, a jego koledzy i chłopak pójdą dalej. To czas ciężkich wyborów, które mogą zachwiać każdego, a co dopiero borykającego się z wieloma problemami Charliego. Czy sobie poradzi?

Bohaterowie

Matka jest tylko jedna. Matka Nicka, Sarah Nelson, to kobieta po rozwodzie. Bardzo spokojna i stonowana kobieta. Zawsze jest gotowa wysłuchać syna i jest jego największym oparciem. Widać, że wie co robi, choć jednocześnie potrafi się szczerze martwić. Nieco inna jest mama Charliego, Jane Spring. Nieco nerwowa, apodyktyczna, nieobecna. Ciężko się z nią dogadać, bo bywa wybuchowa i nie zawsze rozumie co dziecko chce przekazać. Jednak bardzo kocha swojego syna i przychyliłaby nieba byle miał on szczęśliwe życie. Potrafi przyznać się do błędu i porozmawiać bardzo od serca kiedy nieco ochłonie z pierwszego szoku.

Fabuła

Heartstopper zawsze poruszał trudne, ale powiązane tematy i ten piąty tom nie jest wyjątkiem. Oseman zawsze wykonywała świetną robotę, kreując swoje postacie tak, aby czuły się jak autentyczne nastolatki, a tutaj jesteśmy świadkami, jak dorastają i wkraczają w kolejny etap życia: studia. Widzimy także, jak Nick samotnie wyrusza w świat, podczas gdy Charlie jest z powrotem w domu. Każdy z nich mierzy się z wizją ich rozstania. Nie będą się już całować przy szkolnym oknie czy widywać w sali plastycznej, jeść razem lunchu na stołówce. Nick przemierza wraz ze swoimi rówieśnikami Amerykę w poszukiwaniu campusu idealnego. Charlie stara się żyć z panią A. Uczęszcza na terapię w szkole, co bardzo mu pomaga. Jednak pomiędzy chłopcami urasta pewne niedomówienie, które dla obydwu jest ciężkie do omówienia wprost. Żaden z nich nie chce zranić drugiego. Jednak koniec roku się zbliża i trzeba wreszcie porozmawiać o tym, jak widzą siebie po jego zakończeniu. Razem? Razem tu, w Rochester, czy może razem na odległość? A może taki związek nie ma sensu? Jeśli dodać, że obydwoje zdecydują się na “dotarcie do trzeciej bazy”, to sytuacja robi się jeszcze bardziej zagmatwana.

Kreska

Zdecydowanie widać, że minęło już nieco czasu od pierwszego tomu. Teraz postacie Nicka i Charliego to nie chłopacy o nieco jeszcze dziecięcych posturach, ale młodzi mężczyźni. Nogi już nie są takie patykowate, twarze takie okrągłe. Mniej jest też tych wybuchających emocji, w tym wirujących wokół serduszek. Jest stateczniej w ich życiu i to też widać w rysunkach, mimice twarzy bohaterów, ich ruchach. Jestem bardzo zadowolona z takiego dojrzewania zarówno bohaterów, jak i samej Oseman.

Ciekawostka

W jakiej kolejności czytać całe osemanversum? Jeśli chcielibyśmy chronologicznie według fabuły to należałoby najpierw tomy 1, 2, 3 i początek 4 tomu. Po nich następuje nowela This winter. Następnie powieść Solitaire, koniec tomu 4 i tom 5. Dopiero na końcu nowela Nick i Charlie. Kwestie wyjazdu na studia zostały poruszone w znacznie wcześniejszej noweli Oseman Nick i Charlie i chociaż porusza ona podobne tematy, jest to zupełnie inna historia.

Podsumowanie

Podobnie jak w przypadku poprzednich tomów, tutaj można się wiele dowiedzieć na temat komunikacji, wspierania i akceptowania ludzi takimi, jakimi są. Ale najbardziej podobało mi się to, że pomimo nowych wyzwań Nick i Charlie nadal są dla siebie tacy słodcy i czarujący. Zawsze kibicuję miłości!

Zobacz pozostałe recenzje książek i powieści graficznych Alice Oseman: książka This winter, powieści graficzne Heartstopper tom 1, tom 2 , tom 3-4, Heartstopper Yearbook, kolorowanka Heartstopper. Książka pełna twoich kolorów


Na szybko:

Alice Oseman w dalszym ciągu dostarcza queerowej radości łącząc w idealnych proporcjach uroczy romans i poważne, ciężkie, złożone emocje. Tym razem komiks poruszy temat pierwszego razu oraz wyjazdu na studia. I podobno ma być to ostatni tom tej serii.

Moni zdaniem:

Fabuła: 8/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 7 /10