Jakie skarby skrywa puszcza i bartnik Ignat?
19 lipca 2018Bartnik Ignat i skarb puszczy to zdecydowanie komiks dla młodszych czytelników, ale i dorosły się przy nim nie zanudzi. Ciekawie pokazana historia puszczy białowieskiej, która pamięta nie tylko niedawną wycinkę, ale także i rozbiory Polski. O taki skarb warto dbać.
Bohaterowie
Bohaterem jest tu tytułowy bartnik Ignat, który dzień w dzień dogląda pszczół mieszkających na lipach w borze. Jest to stary człowiek, mieszkający samotnie w środku lasu. Niektórzy uważają go za dziwaka, bo potrafi rozmawiać ze zwierzętami. Żyje on w zgodzie z naturą: z lipowego łyka plecie sobie tradycyjne bartnickie łapcie, na obiad zbiera grzyby, ognisko rozpala przy pomocy hubki. Jest niezwykle spokojny nawet w obliczu zagrożenia ze strony zwierząt: wilki czy niedźwiedzie nie są jego wrogami. Wroga widzi w carskim wojsku i ludziach niszczących las. Przyjaźni się z poetą Karpińskim. Raz do roku mieszkańcy okolicznych wiosek oddają mu na naukę jednego ze swoich synów.
Fabuła
Początkowo dowiadujemy się ogólnej sytuacji historycznej: oto Polska jest pod zaborami, a Puszcza Białowieska dostaje się pod rządy generała carskiego, Sobakiewicza. Dotąd w puszczy spokojnie mieszkał bartnik Ignat, a okoliczni mieszkańcy mogli cieszyć się spokojem i korzystać z darów lasu. Jednak teraz wszystko się zmienia. Sobakiewicz wprowadza terror w wioskach i przymierza się do wyrwania z lasu wszystkiego, co może przynieść mu zysk. Zapał mu stygnie kiedy dowiaduje się o Skrytolesie, najdzikszym miejscu w puszczy, w którym znajduje się złoto. Jedyną osoba, która na tyle dobrze zna las, by go tam zaprowadzić, jest Ignat. Czy Sobakiewiczowi uda się plan zdobycia fortuny? Czy las przetrwa?
Poza klasyczną formą komiksu na końcu tej książki znajdują się przypisy. Dzięki nim łatwiej zrozumieć czym parali się bartnicy, osocznicy i co to takiego mielarz czy łuczywo.
Kreska
Tomasz Samojlik to znany biolog, przyrodnik i autor wielu komiksów właśnie o lesie. Jego Żubr Pompik czy cykl o Ryjówce to fantastyczne komiksy. W Bartniku Ignacie i skarbie puszczy też widać tą charakterystyczną miłą dla oka, miękką kreskę, którą tak lubią dzieci, zaś bogate w detale plansze przyciągają oko każdego czytającego dorosłego. Wyraziste kolory i dobrze wykreowane postaci są kolejnym atutem książki.
Podsumowanie
Fantastyczna i bardzo barwna historia o lesie, połączona z wieloma ciekawostkami naukowymi i historycznymi. Od dziś będę sprawdzać każdą lipę czy przypadkiem nie ma na nim nacięć wykonanych przez bartników.
Inne komiksy Samojlika: Ostatni żubr (w przygotowaniu), Ryjówka przeznaczenia, Norka zagłady, Zguba zębiełków, Umarły las, Nieumarły las (w przygotowaniu), Bardzo dzika opowieść. 1. Las Złamanych Serc.
Na szybko:
To zdecydowanie komiks dla młodszych czytelników, ale i dorosły się przy nim nie zanudzi. Ciekawie ukazany rys historyczny i nawiązania do obecnych czasów. Przyjazne przypisy tłumaczące trudne wyrazy.
Moni zdaniem:
Fabuła: 10/10
Kreska: 9/10
Bohaterowie: 9/10