Komiks Jan Paweł II “Nie lękajcie się” z cyklu Papieże w historii

Komiks Jan Paweł II “Nie lękajcie się” z cyklu Papieże w historii

27 maja 2020 0 przez Monika Kilijańska

Setna rocznica urodzin Jana Pawła II (czyli Karola Wojtyły) to dobra okazja, by przypomnieć tego wielkiego niewątpliwie Polaka. Dzięki serii Papieże w historii Wydawnictwa Egmont możemy zapoznać się z biografią w formie komiksu.

Bohaterowie

Chyba łatwo przewidzieć, że bohaterem będzie Jan Paweł II. Znamy go jako papieża, autora książek, charyzmatycznego duchownego, aktora teatralnego, kajakarza, propagatora współpracy między religiami i narodami, pielgrzyma, wykładowcę na KUL-u, poliglotę, wreszcie twórcę Światowych Dni Młodych. To papież, który często robił po swojemu, przeciwstawiając się protokołom. Przeżył zamach na swoje życie z rąk Alego Ağcy. To także święty. Jednak był też osobą kontrowersyjną, bo mimo swojego otwarcia na swój sposób ratował życie ludzkie, nie zajmował stanowiska wobec antykoncepcji, aborcji, AIDS. Potępiał dominację nad kobietami, jednocześnie sprzeciwiając się kapłaństwu kobiet. Papież pełen sprzeczności. Nasz papież.

Fabuła.

Dzieł o papieżu Polaku było już wiele. Komiks Dobbsa to kolejna propozycja, moim zdaniem całkiem udana. Aby ją dobrze zrobić powstał zespół kreatywny złożony z Dobbsa (scenariusz) i Fabrizio Fiorentino (rysunki) i Bernard Lecomte, publicysty specjalizującego się w tematyce Europy Środkowo-Wschodniej i Watykanu. Razem przyjmują za punkt wyjścia historii datę 13 maja 1981 r., dzień próby zamachu na papieża w Rzymie.

Właśnie powracając jak gdyby ze stanu nieprzytomności czy śpiączki po narkozie poznajemy zdawkowo nie tylko człowieka leżącego pod aparaturą i czytającego brewiarz, ale też rozpamiętującego swoje poprzednie życie. Od czasu do czasu ta oryginalna narracja, która oscyluje między początkiem kariery człowieka Kościoła Karola Wojtyły a powrotem do lat 80. XX wieku, aż do wczesnych lat 2000 pozwala lepiej zrozumieć bohatera poprzez jego motywacje polityczny i społeczny (spotkanie z Lechem Wałęsą Solidarności w 1983 r. lub z gen. Jaruzelskim w 1986 r.).

Stopniowo Jan Paweł II staje się niemal niezbędną postacią na scenie międzynarodowej i odgrywa ważną rolę w dyplomacji ówczesnego społeczeństwa. Jednak pomimo znaczących działań, autorzy podkreślą również podważenie autorytetu papieża przez młodzież w latach AIDS, a także jego fizyczny upadek z powodu choroby Parkinsona. Nam, czytelnikom, zostawiają też otwarte drzwi do interpretacji tych mniej kryształowych momentów pontyfikatu: stanowiska papieża w sprawie AIDS, odmowy antykoncepcji lub milczenia w coraz częściej ujawnianych przypadkach pedofilii w KK.

Kreska

Fabrizio Fiorentino dostarcza realistyczne ilustracje ze szczegółowymi tłami, których układ przypomina wręcz wycinki z filmu biograficznego. Nic dziwnego, że to bardzo ładnie ilustrowany komiks, który ma szansę spodobać się nie tylko miłośnikom tematu. Włoski rysownik to stary wyjadacz: współpracuje z amerykańskimi wydawcami, tworząc przygody Spider-Mana, Catwoman, Batmana, Zielonej Latarni czy Green Arrow.

Ciekawostka

Kim jest scenarzysta, który występuje w ostatnich kadrach komiksu i przygotowuje film o papieżu? To John Kent Harrison, twórca scenariusza do filmu biograficznego Jan Paweł II z 2005 roku, z Johnem Voightem odgrywającym rolę papieża. Akcja filmu zaczyna się od zamachu na życie Papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 r. W retrospekcjach powraca do różnych momentów swojego życia -niczym w powyższym komiksie. Niestety nie jest on uznawany za najlepszy film o Janie Pawle II.

Podsumowanie

Biograficzne komiksy często są zwyczajnie nudne. Tu nie tyle bohater okazał się ciekawą osobą, choć nie przeczę, że nie był, ale sprawnie poprowadzony scenariusz. Nie skupiał się liniowo i według chronografii na pokazywaniu kim był Jan Paweł II. Nie unika też mówienia o ciemnych stronach papieża, jego problemach czy sprzecznościach. Pozostawia furtkę do interpretacji pontyfikatu tego papieża każdemu czytelnikowi.

Oficjalna recenzja dla portalu portalu Secretum.pl.


Na szybko:

W tym komiksie nie udajemy się tu w podróż po kolejnych latach życia papieża-Polaka. Obserwujemy retrospekcje leżącego w szpitalu postrzelonego człowieka, kruchego jak każdy z nas. Poznajemy oderwane skrawki życia młodego Lolka, potem studenta, wreszcie księdza i wykładowcę filozofii. Wszystkie te drobne historie wpływały na późniejszy pontyfikat Jana Pawła II.

Moni zdaniem:

Fabuła: 6/10
Kreska: 7/10

Bohaterowie: 5/10