Nie wiesz co kupić w prezencie bożonarodzeniowym miłośnikowi mangi? A może sam planujesz jakąś nową serię, a nie wiesz co podpowiedzieć Mikołajowi? Proponuję listę pięciu mang, w tym dwie dla…
Odwaga bycia nielubianym
12 grudnia 2024Odwaga bycia nielubianym. Japoński fenomen, który pokazuje jak być wolnym i odmienić własne życie to książka, którą trzeba przeczytać. Jedni ją pokochają, inni znienawidzą, ale nikt nie będzie wobec niej obojętny.
Fabuła
Jest to pisana prostym językiem rozmowa dwojga ludzi o byciu nielubianym. Ale w taki bardziej filozoficzny sposób. Potrzebujemy odwagi, aby być nienawidzonym. Ludzie są obecnie zbyt skoncentrowani na opiniach innych, przez co nie chcą być nienawidzeni. A wtedy nie mają wystarczająco dużo czasu, aby skupić się na swoim prawdziwym ja. Przecież kierując się zdrowym rozsądkiem, nie chcemy być nienawidzeni i po prostu trzymać się standardów innych. Ale to my jesteśmy głównymi bohaterami swojego życia.
Ciekawostka
Książka ta jest oparta na psychologii Adlerowskiej. Adler był rówieśnikiem Freuda i Junga. Kiedy Freud i Jung skupiali się na rezultacie, Adler skupiał się na procesie i celu. Oznacza to, że Freud i Jung wierzą, że przeszłość ma wpływ na przyszłość (teoria traumy). Natomiast Adler twierdzi, że przeszłość jest po prostu przeszłością i nie ma wpływu na przyszłość. Musimy skupić się tylko na teraźniejszości i teraźniejszości. Dlatego powinniśmy skoncentrować się na sobie. Niektórzy zarzucają Adlerowi victim blaming.
Podsumowanie
Dopiero po przeczytaniu tej książki zauważyłam, jak często zamykamy się na tu i teraz, rozpamiętując przeszłość. Teoria Traumy sprawia, że ludzie po prostu tkwią w swojej przeszłości i usprawiedliwiają swoje zachowania. Cokolwiek wydarzyło się w ciągu ostatniego roku, jest historią. To tylko PRZESZŁOŚĆ. Musimy więc skupić się na TU TERAZ i na sobie. Jeśli nie potrafimy samodzielnie, może być z pomocą terapeuty. Nie twierdzę, że powinniśmy wybaczać, akceptować traumę, ale odciąć się od niej i więcej jej nie rozpamiętywać.
Na szybko:
Ta książka jest objawieniem trudnych prawd, trudnych do zaakceptowania, ale wymagających rozwoju. Bo łatwiej powiedzieć “to przez przeszłość taki jestem”, a trudniej jest się zmienić.
Moni zdaniem:
Treść: 8/10