Osamu Tezuka i Naoki Urosawa to dream team światowej mangi. Twórco Astro Boya i Monstera opowiadają historię detektywa-robota, skupionego nad sprawą morderstw maszyn.
Paradise kiss [tom 1]
18 kwietnia 2023Nic nie ucieszyło mnie ostatnio bardziej, niż reedycja mangi Paradise kiss Ai Yazawy wydanej lata temu przez Waneko. Jestem wierną fanką anime Nana czy czytelniczką Kagen no tsuki, dlatego od razu sięgnęłam po jej kolejne dzieło (i żałuję, że tak mało jej mang jest po polsku). Czy nadal Yazawa urzeka historią i rysunkami?
Bohaterowie
Yukari Hayasaka (zwana też Caroline) jest pilną uczennicą ze świetnymi ocenami i pewną siebie osobowością. Ale to wszystko na pokaz, by rodzice ją akceptowali. Tak naprawdę wcale nie jest prymusem, a dobre oceny okupuje ciężką pracą po nocach. jest atrakcyjną licealistką, ale jej życie polega na podróżowaniu od liceum do podstawówki do domu i z powrotem. Wiecznie rozdrażniona, z chwiejnymi emocjami, naiwna jak dziecko. Boi się przyszłości. Stara się robić to, co jest uważane „właściwe”, ale w głębi duszy chce czegoś innego, choć jeszcze po prostu nie wie czego.
Fabuła
Manga rozpoczyna się, gdy Yukari wpada na Arashiego (punka) i Isabellę (osobę niebinarną), którzy są częścią grupy studentów mody, którzy nazywają swoją wytwórnię Paradise Kiss, w skrócie ParaKiss. Yukari myśli, że są zboczeńcami (czy wspominałam, że jest trochę naiwna?) i mdleje. Na szczęście ci “zboczeńcy” się nią zaopiekowali. W ten sposób trafia do ich atelier, gdzie poznaje Miwako. Dostaje też propozycję, by pozowała dla nich jako modelka. Dziewczyna jednak waha się, bo uważa, że musi skupić się na nauce do egzaminów, kursach przygotowawczych. Jednak nagabywana przez geniusza-projektanta, niezwykle przystojnego geniusza-projektanta George’a, zaczyna coraz bardziej wnikać w świat atelier. I zapomina nieco o swojej platonicznej miłości do kolegi z klasy.
Kreska
Ai Yazawa ma dość charakterystyczną kreskę. Do tego uwielbia charakterystyczne postaci z wielkimi oczyma i patykowatymi nogami: punków, transwestytów, pięknisiów, lolity. Bawi się ozdobami, fantazyjnymi tkaninami, genialnym makijażem, piórami, koronkami. Tła nie są spektakularne, ale w mandze o studentach krawiectwa raczej to właśnie stroje będą na ilustracjach najważniejsze.
Ciekawostka
Nazwa Lolita została zaczerpnięta z powieści Vladimira Nabokova o tym samym tytule, która opowiada o miłości starszego mężczyzny do nastolatki. Ta powieść i jej kontrowersyjny temat przyczyniły się do powstania w popkulturze japońskiej nowego stylu mody, którego celem jest wyrażanie słodkiej i niewinnej estetyki. Sam styl wywodzi się z japońskiej subkultury Lolita fashion, która stała się popularna w latach 90-tych XX wieku i skupia się na noszeniu falbanek, kokardek, koronki i różnych elementów dziecięcej kawai odzieży.
Podsumowanie
Chociaż jest to nieco bardziej typowa fabuła „moja rodzina zmusza mnie do takiego zachowania, ale znajduję niekonwencjonalne zainteresowania, które sprawiają, że jestem szczęśliwy, nawet jeśli by mnie za to znienawidzili”, Yazawa sprawia, że jest to wiarygodne i czasami bardzo wzruszające. To opowieść o tym, jak Yukari zmienia się w Caroline, zupełnie nową osobę, która szuka przede wszystkim swojego szczęścia i przeznaczenia. Kibicujemy jej, nawet jeśli jest w tych swoich poszukiwaniach nieco naiwnie dziecięca. Seria jest wyraźnie przeznaczona dla nieco bardziej dojrzałej publiczności (są sceny seksu, ale nie są one wyraźne), ale jeśli lubisz mangę josei/shōjo, warto ją przeczytać.
Na szybko:
Paradise Kiss to fascynująca opowieść, która porusza tematy takie jak miłość, sztuka i zmagania z dorosłością. Jest to must-read dla fanów mangi, a także dla tych, którzy cenią sobie dobre, intrygujące historie.
Moni zdaniem:
Fabuła: 8/10
Kreska: 9/10
Bohaterowie: 7 /10