Nic nie ucieszyło mnie ostatnio bardziej, niż reedycja mangi Paradise kiss Ai Yazawy wydanej lata temu przez Waneko. Jestem wierną fanką anime Nana czy czytelniczką Kagen no tsuki, dlatego od…
Paradise kiss [tom 2-3]
12 maja 2024Nie przepadam za mangami obyczajowymi. Lubię jak coś się dzieje. Jednak manga josei Paradise kiss jest inna. Potrafi wtrącić jakiś niby mały okruch fabuły, na który zwróci się uwagę i który sprawi, że chce się dowiedzieć o nim więcej.
Bohaterowie
Miwako Sakurada to bystra dziewczyna, jednak mocno infantylna i ufna. Uwielbia falbanki, uczesanie w dwa kitki, stylizacje seksualizujące i nadające jej aparycję loli, tym bardziej, że jest bardzo drobna. Najlepsza przyjaciółka Yukari Hayasaki, młodsza siostra Mikako Koudy. Z modą zetknęła się w firmie siostry, Happy Berry. Lubi pomagać innym. W dość luźnym związku seksualnym z Arashim. Kiedyś przyjaźniła się z Hiroyukim, który chodzi z Caroline do klasy.
Fabuła
Dalej będziemy podążali za Caroline i jej pierwszymi dorosłymi poczynaniami. Związek z Georgem nie jest prosty. Mężczyzna niby jest szarmancki, lecz nie rozpieszcza swojej kobiety. Robi to dla jej dobra, czuje, że powinna dojrzeć do bycia odpowiedzialną za siebie. Dziewczyna jednak widzi odpowiedzialność trochę opaczni. Chce zerwać kontakt z mamą i wyprowadzić się z domu oraz rzucić szkołę, by pomagać w szyciu. Ale co dalej? Czy mieszkanie w atelier jest dobrym pomysłem? A może wprowadzić się do Georga i pozwolić na zrobienie kroku do przodu w związku? Czy nie jest to lekkomyślne? I czy tego che George?
W międzyczasie Caroline dostaje propozycję od siostry Miwako, Mikako, wzięcia udziału w sesji fotograficznej dla jej nowej kolekcji w Happy Berry. Pomaga także w wyszywaniu koralikami tkaniny na sukienkę do pokazu ParaKiss, gdyż żaden ze wzorów w sklepie nie spodobał się Georgowi i postanowił on narysować własny.
Kreska
Jestem zauroczona kreską Ai Yazawy, ale mam małe “ale”. Dlaczego pełne usta, jakie ma Miwako czy Mikako, w momencie ich zdziwienia czy wzburzenia wyglądają tak karykaturalnie jaku czarnoskórego Ebony White’a u Eisnera. Czy miało to służyć takiej samej stereotypizacji loli jak przedstawienie Afro-Amerykanina pod koniec XIX wieku? Być może, ale wygląda to tak samo źle jak Blackface. Poza tym dalej jestem oczarowana tymi wszystkimi modowymi detalami, którymi raczy nas autorka mangi. Chapeau bas!
Ciekawostka
W polskiej wersji telefon Miwako dzwoni jak popularna piosenka dla dzieci Wlazł kotek na płotek. W oryginalnej, japońskiej wersji jest to jednak piosenka o zbieraniu dzikich truskawek: No ichigo tsumi ikou (Idziemy zbierać dzikie truskawki).
Podsumowanie
Czasem mnie zastanawia jak w tylko dwóch tomach można zmieścić właściwie zamknięty wątek i zrobić to naprawdę wciągająco. Do tego zachęcić do czytania tej historii dalej! I to w obyczajówce! Ta manga to naprawdę kawał ciekawej historii, do tego fenomenalnie narysowana.
Na szybko:
Fantastycznie napisana i wyreżyserowana manga dla dojrzałych czytelniczek. Tym razem zobaczymy rozterki głównej bohaterki dotyczące odpowiedzialności i jej przyszłości.
Moni zdaniem:
Fabuła: 8/10
Kreska: 9/10
Bohaterowie: 7 /10