Ragnarok, czyli spotkanie Skandynawii z manhwą [tom 7]

Ragnarok, czyli spotkanie Skandynawii z manhwą [tom 7]

3 września 2020 0 przez Monika Kilijańska

Nordyckie mity bardzo często są wykorzystywane w kulturze, zarówno mandze, komiksie jak i kinie. Po ciekawym komiksie Vei sięgnęłam po manhwę Ragnarok. Niestety miałam do dyspozycji tylko jeden ze środkowych tomów, ale i tak jestem ukontentowana. Niech Chaos będzie z Wami!

Bohaterowie

Chaos rycerz run, który nie pamięta swojego dzieciństwa. Ale na bank miał burzliwą przeszłość. Pomimo jej jest stosunkowo dobrodusznym młodym mężczyzną, który nie ma pojęcia o romantycznych związkach. Jest także bardzo lojalnym przyjacielem bardzo powściągliwego Lokiego. Chaos to typowy tank – macha mieczem i niekoniecznie zna się na magii.

Fabuła

Legenda głosi, że 1000 lat temu świat został zniszczony podczas Ragnarök … ale starożytni bogowie nie upadli zgodnie z przepowiednią. Teraz Ragnarök ma się powtórzyć, a bogowie, ludzie i demony walczą o władzę w następnym tysiącleciu. Bogini Freyja, przywódczyni przerażających Walkirii, jest jednym z takich pretendentów. Nawet teraz jej agenci przeszukują królestwo Midgardu w poszukiwaniu nowych źródeł mocy.

Chaos nigdy nie prosił o bycie obrońcą ludzkości, ale gdy zbliża się drugi Ragnarök, może on być ostatnią najlepszą nadzieją ludzi. Wraz z asasynem Lokim Chaos musi powstrzymać nekromantę Himmelmeza przed zniszczeniem stolicy Prontery. Walka z ciągle rosnącą armią zombie jest wystarczająco trudna, ale kiedy Himmelmez używa najlepszego przyjaciela w roli nieumarłego Chaos nie jest w stanie zaatakować. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej wraz z ponownym pojawieniem się zbuntowanej Walkirii, która pracuje dla Freyji, ale wydaje się, że ma własny plan.

Kreska

Styl artystyczny jest całkiem niezły, choć widać wiekowość mangi. Sceny zawierają dużo szczegółów, zwłaszcza sceny walki. W szczególności tła zawierają wiele elementów. Jest to korzystne dla mangi. Architektura jest szczegółowa i uderzająca, nigdy nie będąc w centrum uwagi. Postacie są również dobrze narysowane i, w większości, bardzo szczegółowe i charakterystyczne. Co jest bardzo ważne, ponieważ jest ich naprawdę sporo.

Ciekawostka

Czym jest manhwa? To nic innego jak koreański komiks. Technicznie manhwy przypominają mangę. Mają podobny format, drukowane są w czerni i bieli. Jednak manhwy czyta się w porządku europejskim (od lewej do prawej), a mangi odwrotnie. Termin manhwa wszedł do powszechnego użytku w Korei w latach dwudziestych XX wieku. Korea była wtedy pod okupacją japońską i czasie elementy języka i kultury japońskiej zostały włączone do społeczeństwa koreańskiego. W połowie lat dwudziestych większość gazet politycznych została zamknięta, a karykatury polityczne i społeczne porzucono na rzecz ilustracji dla dzieci i zabawnych. Popularność komiksów wzrosła w latach 50. i 60., a różnorodność stylów i tematyki doprowadziła do powstania nowych gatunków, takich jak sunjeong (lub soonjung), romantyczne historie skierowane do młodych kobiet (odpowiednik Japoński gatunek Shoujo). Obecnie manhwa jest wypierana przez rosnące zainteresowanie wersją cyfrową, czyli webtoonami (obecnie jednym z ciekawszych zanimowanych webtoonów jest Tower of God, dostępne także na Netflix).

Podsumowanie

Przeskakując z mangi na manhwę (koreański komiks) zwykle trzeba przyzwyczaić się np. do innego nazewnictwa postaci. Tu, ze względu na to, iż historia opiera się na mitologii nordyckiej, nie jest to konieczne i sporo ułatwia. Podobała mi się kreacja postaci i prowadzenie przez nie walki. Choć przez te lata komiks zdecydowanie się postarzał wizualnie (powstał w 1995 roku!), to nadal można go czytać z przyjemnością.


Na szybko:

Ragnarok nie jest jedną z najlepszych mang czy manhw, jakie czytałam. Jeśli lubisz shonen, mity skandynawskie lub grałeś w którąkolwiek z gier Ragnarok Online, prawdopodobnie spodoba Ci się ta seria. Jeśli nie lubisz mangi z ogromną obsadą postaci lub historii, które skaczą z miejsca na miejsce lub z postaci na postać, Ragnarok prawdopodobnie nie jest dla Ciebie.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 6/10
Bohaterowie: 7 /10