Po wydaniu Łaumy minęło siedem długich lat, by KaeReL narysował kolejny wspaniały komiks, jakim jest Kościsko. Łączy je postać Dorotki, ukazującej się tu w jednej zaledwie scenie, oraz baśniowość i…
Ryjówka Przeznaczenia to nowy superbohater
23 marca 2019Duży może więcej, ale co zrobić, kiedy jest się małym i wymaga się od takiego malucha czynów bohaterskich? Czy malutka ryjówka, do tego niezwykle poczciwa i mało asertywna, ma szansę na uratowanie lasu? Zobaczcie pełne humoru przygody Ryjówki Przeznaczenia!
Bohater
Dobrzyk Powróćmy jednak do pierwszej części przygód o wiecznie głodnym bohaterze, w przypadku którego można byłoby cytować klasyka, że ,,ma więcej szczęścia, niż rozumu” – Dobrzyk to całkiem zwyczajna ryjówka malutka. Żeby żyć musi jeść i właściwie całe dnie spędza poszukując pożywienia. Nie da się nie polubić, bo to ryjówka o wielkim sercu. Każdemu pomoże, każdego wysłucha i choć brakuje mu odwagi, sprytu czy czasem doświadczenia, potrafi wybrnąć jakoś z każdej groźnej sytuacji. To prawdziwa ryjówka w czepku urodzona. Nie potrafi odmawiać. Godzi się nawet na to, choć dosyć niechętnie, by był właśnie tym gryzoniem, który wypełni legendę o Ryjówce Przeznaczenia. Czy ktoś tak zwyczajny jak Dobrzyk może jednak być kimś legendarnym?
Fabuła
Ryjówka przeznaczenia to nietypowy komiks bohaterski. Cała akcja skupiona jest wokół przemiany niepozornego nawet jak na ryjówkę Dobrzyka w superryjówkę, legendarną Ryjówkę Przeznaczenia. Na szczęście i nasz bohater nie jest sam. Pomagają mu w dopełnieniu się jego przeznaczenia takie gryzonie jak Śmiłka, piękna księżniczka Korina, mędrzec Sorka, który dokładnie zna każde słowo przepowiedni, czy jeż Kosmacza. Każda z tych indywidualności ma charakterystyczne cechy, które pomagają Dobrzykowi ocalić las. Bo przeznaczeniem Ryjówki Przeznaczenia jest walka z tajemniczym potworem zwanym Ludziem, który zatruwa wodę i śmieci w lesie. Jest to nie lada wyzwanie, gdyż Ludzia ciężko wypatrzyć mimo iż jest znacznie większy od ryjówek. Czy jest jakiś sposób na niego? Legenda głosi, że jest. Szkoda jednak, że nie podaje jaki.
Kreska
Charakterystyczna kreska Samojlika, gruba, wyraźna i skierowana szczególnie do młodszych czytelników to nie mniejszy atut niż chwytliwe teksty, jakimi jest wypełniona Ryjówka przeznaczenia, a także każdy inne komiks tego autora. Żywe kolory, często odpowiadające naturalnemu ubarwieniu poszczególnych gatunków zwierząt oraz ciekawe projekty postaci cieszą oko i zachęcają do lektury.
Ciekawostka
Ryjówka malutka to najmniejszy spośród żyjących w Polsce ssaków. Jest naprawdę malutka – waży około 3 gramów, choć zjada dziennie więcej niż dwa razy tyle ile stanowi ich masa. Wszystko przez to, ze utrzymanie stałej temperatury ciała przy takich rozmiarach jest niezwykle trudne. Ryjówki mają jeszcze jedną zadziwiająca cechę: jesienią znacznie zmniejszają rozmiary ciała oraz masę. I to nie chodzi tylko o odchudzanie, bo ryjówko zmniejsza się też szkielet, organy wewnętrzne, czaszka czy mózg. Jest to tzw. zjawisko Dehnela. Jeśli ryjówkom uda się przetrwać zimę, wiosną znów się powiększają, choć nie osiągają takiej samej wielkości jak przed zimą.
Podsumowanie
Ryjówka przeznaczenia ma dokładnie to, czego potrzebuje każda książka dla dzieci. Jej temat polubią zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, dorośli jak i najmłodsi. Ma świetne, bardzo charakterystyczne ilustracje z nasyconymi kolorami oraz wątki, które wciągają czytelnika bez reszty. I jeszcze uczy! Czego chcieć więcej?
Inne komiksy Samojlika: Ostatni żubr (w przygotowaniu), Norka zagłady, Zguba zębiełków, Bartnik Ignat i skarb puszczy, Umarły las, Nieumarły las (w przygotowaniu), Bardzo dzika opowieść. 1. Las Złamanych Serc.
Na szybko:
Fantastyczny pierwszy tom serii o Ryjówce Przeznaczenia. Pełen kolorów, humoru, nawiązań do popkultury. Każdy, naprawdę każdy może się przy tym komiksie ubawić po pachy. Komiks szczególnie polecany młodszemu czytelnikowi.
Moni zdaniem:
Fabuła: 9/10
Kreska: 7,5/10
Bohaterowie: 10/10