Czuła i czasami rozdzierająca serce historia dwóch braci. Hiroshi i Kenji dorastają na przedmieściach Tokio przed i tuż po drugiej wojnie światowej. Książka stara się przekazać miłość, stratę, dorastanie, okropności…
Sto kwiatów, Genki Kawamura
18 października 2024
Uwielbiam japońską literaturę. Tak bardzo różni się ona od zachodniej. Tym razem przyjrzymy się problemom ze starzeniem się oraz chorobami wieku starczego w powieści Genki Kawamury pt. Sto kwiatów.
Bohaterowie
Dla Izumiego jego matka była zawsze wojowniczką, która wychowywała go samotnie i stawiała czoła wszystkiemu i wszystkim, mimo że przez dwanaście miesięcy po prostu odeszła i zostawiła go pod opieką swojej babci. Ta rana się nie zamknęła i choć może się to wydawać dziwne, to właśnie w chorobie Alzheimera jej matki Izumi będzie w stanie uleczyć tę ranę porzucenia.
Fabuła
W domu głównej bohaterki, Yuriko, nigdy nie brakowało jednego pięknego kwiatu w wąskim wazonie, stojącym na stole w salonie. Jednak od pewnego czasu, kiedy przyjeżdżał do niej w odwiedziny dorosły syn, Izumi, ten kwiat był zwiędnięty, woda w wazonie pełna glonów. Do tego mieszkanie w nieładzie, a matka jakby nieobecna podczas rozmowy. Okazuje się, że to pierwsze objawy mocno postępującej choroby Alzheimera. Z rozdziału na rozdział poznajemy jednak nie tylko niemoc matki, która przestaje radzić sobie z wykonywaniem nawet najprostszych codziennych czynności, ale która musi zapisać na kartce wszystko, co o sobie pamięta.
Historia choroby staje się osnową, wokół której tkamy inne: tą o porzucenia syna dla miłości, tą o poświęceniu, o samotności, o pracy ponad siły, braku męskiego wzoru ojca, wreszcie założeniu własnej rodziny. Być może Izumi zbyt późno zauważa palącą chorobę matki. Całą jego energię pochłania praca na pełen etat w wytwórni płytowej i zbliżające się narodziny pierwszego dziecka. Kiedy jednak zostaje zdiagnozowana choroba Alzheimera, ogarnia go poczucie winy. Czy teraz, gdy jej matka traci pamięć o swoim życiu, naprawdę będzie w stanie go poznać? Czy da się jeszcze scalić ich malutką, dwuosobową rodzinę? Tyle pytań, tak mało czasu, by poznać odpowiedź, bo choroba postępuje w ekspresowym tempie.
Ciekawostka
Alzheimer to neurozwyrodnieniowa choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe. Choroba Alzheimera prowadzi do stopniowej utraty pamięci, zdolności rozumienia, myślenia i kontroli zachowań. Opisał ją po raz pierwszy niemiecki neuropatolog Alois Alzheimer w 1906 i od jego nazwiska pochodzi jej nazwa. Przyczyny i postęp choroby Alzheimera wciąż są słabo poznane. Wczesne symptomy często są błędnie wiązane z wiekiem lub ze stresem. Średnia długość życia po postawieniu diagnozy wynosi 7 lat.
Podsumowanie
Ta powieść to arcydzieło, poruszające i rozdzierające serce. Nienagannie napisana i sugestywna. Znajdziemy tu liczne retrospekcje i nawet pamiętnik. To powieść o zapominaniu, ale nie tylko spowodowanym chorobą, lecz także brakiem spostrzegawczości i uważności. Chora kobieta potrafi pamiętać takie szczegóły, które umknęły Izumiemu, jak choćby połowiczne fajerwerki. Podobnie jak dzieje się to z każdym z nas, kiedy przestajemy zwracać uwagę na szczegóły naszego życia i otaczających nas osób. Ale nawet jeśli wspomnienia znikną, emocje pozostaną.
Oficjalna recenzja dla portalu DuzeKa.pl
Na szybko:
“Może stawanie się dorosłym polega właśnie na traceniu różnych rzeczy”.
Moni zdaniem:
Fabuła: 10/10
Bohaterowie: 10 /10