Superkot. Klub komiksowy. Na przekór [tom 3]

Superkot. Klub komiksowy. Na przekór [tom 3]

30 marca 2024 0 przez Monika Kilijańska

Gdybym była dzieckiem, pewnie miałabym oplakatowane ściany wizerunkami bohaterów z tej serii spin offowej komiksu Dog Man. Dav Pilkey dokonał imponujących rzeczy za pomocą tych książek. Wszystkie je łączy nadrzędna narracja, która funkcjonuje jako opowieść ramowa, co dodaje tej serii impulsu w zakresie umiejętności czytania ze zrozumieniem. 

Bohaterowie

Tym razem dowiemy się nieco więcej o rodzeństwie, Melvinie i Naomi. Naomi myśli tylko o pieniądzach. Jeszcze nic nie zarobiła, ale już w myślach wydała miliony, które będą jej udziałami w sprzedaży pierwszego wysłanego do wydawcy komiksu. Jednak nie zraża się po odmówieniu jego wydania. Za to Melvin tak bardzo wierzy w swoja siostrę, że gotowy jest wysyłać komiksy wydawcy do skutku. Kiedy okazuje się, że jedynym sposobem wydania jednego z dzieł jest mocna ingerencja w jego treść, żabki buntują się. Nie godzą się na cenzurę

Fabuła

W tomie Na przekór żabki uczą się nie tylko jak wydać komiks, ale także że czasem trzeba pogodzić się z porażką. Kiedy okazuje się, że jedynym sposobem wydania jednego z dzieł jest mocna ingerencja w jego treść, żabki buntują się. Nie godzą się na cenzurę! W publikacji jest sporo miejsca na szlifowanie warsztatu małego komiksiarza jak choćby jak narysować perspektywę krok po kroku. Dzięki temu dzieci mogą tworzyć własne komiksy i historie.

Ciekawostka

W każdym z tomów Klubu komiksowego znajdziemy minikomiksy wykonane przez małe żabki-kijanki. Są to prace członków klubu, które tworzą niejako komiks w komiksie. Wszak tytułowy klub polega na tym, że Superkot uczy małe żaby, jak tworzyć własne komiksy, a głównym założeniem jest to, że każdy może stworzyć komiks. Ponieważ małe żabki dzielą się swoimi komiksami i dyskutują o nich, czytelnicy poznają różne elementy historii i media czy metody artystyczne. Ba, prace żabek zachęcają do wykorzystania w swojej dziecięcej twórczości materiałów nadających się do recyklingu i zepsutych zabawek.

Podsumowanie

Jest jedna nadrzędna rzecz, której uczy ta seria, jak i wszystkie komiksy Pilkeya: empatia i współpraca. Wszystko to bez zbędnego moralizatorstwa, na konkretnych przykładach. Podoba mi się to, że te książki zawsze sprawiają, że mam ochotę zagłębić się w rozmowy z moimi dziećmi na temat kreatywności, bólu, wytrwałości i przyjaźni, współpracy itp. To niezwykle kreatywna seria, w której małe żabki dzielą się swoimi punktami widzenia, korzystając z wybranego przez siebie medium.

Oficjalna recenzja dla portalu Szkrabajki.pl


Na szybko:

Świetna lektura dla wszystkich, którym nie jest obojętny humor Kapitana Majtasa czy Dog Mana i kochają komiks. Także przyszłych twórców komiksowych!

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 6/10
Bohaterowie: 8 /10