To już koniec ParaKiss. Paradise kiss [tom 4-5]

To już koniec ParaKiss. Paradise kiss [tom 4-5]

9 lipca 2024 0 przez Monika Kilijańska

Wszystko kiedyś się kończy. Ale co jest dobrym zakończeniem? Czy zakończenie jest jedynie zmianą w co innego? Na to i inne pytania odpowiadają ostatnie dwa tomy mangi Paradise Kiss.

Bohaterowie

Kaori Asō jest rówieśniczką bohaterów mangi. Bardzo pracowita i przedsiębiorcza. Ma wiele energii. Do tego bardzo piękna. Na tyle, że Shimamoto wręcza Asou swoją wizytówkę i zaprasza do roli ekskluzywnej modelki. Obecnie studiuje w Londynie dzięki zdobytemu rok wcześniej Grand Prix dla studentów drugiego roku Technikum Artystycznego Yazawa (Yazagaku). W mandze pojawia się w dniu pokazu projektów. Bardzo zaprzyjaźniona z Koizumim, czym wprowadza zazdrość Yukari. Nie ma jednak zamiaru przeszkadzać w związku tejże z Georgem.

Fabuła

Pomiędzy Yukari i Georgem nie wiedzie się najlepiej. Każde z nich dąży do czegoś innego i coraz więcej widać dzielących ich różnic. Obecnie scala ich przede wszystkim praca nad sukienką do pokazu i sam pokaz. Sprawa gmatwa się jeszcze bardziej, kiedy przyjeżdża przebywająca za granicą na stypendium podziwiana przez Koizumiego koleżanka ze szkoły.

Kreska

Ai Yazawa jest mistrzynią detali. To, jak potrafi oddać każdy koralik, cienkość tiulowych, półprzezroczystych rękawiczek czy splot loków jest na poziomie mistrzowskim. Panele z pokazu szkolnego oglądałam kilka razy, by nie przegapić żadnego szczegółu. Coś pięknego!

Ciekawostka

W modzie mamy do wyboru dwa kierunki: ubrania Prêt-à-porter i haute couture. Odzież prêt-à-porter zwana była kiedyś RTW, ready-to-wear, gotowa do użytku na co dzień. o termin określający odzież sprzedawaną w stanie wykończonym, w standardowych rozmiarach, w odróżnieniu od odzieży uszytej na miarę przez krawca. W tym drugim przypadku jest to haute couture. Niektóre domy mody i projektanci mody prêt-à-porter produkują masowo i przemysłowo gotowe do noszenia linie, podczas gdy inne oferują odzież, która nie jest wyjątkowa, ale jest produkowana w ograniczonych ilościach. Pod koniec XIX wieku gotowa odzież nie była już postrzegana tak jak wcześniej jako przeznaczona tylko dla klas niższych. Powstały pierwsze domy towarowe z ubraniami dla mężczyzn i dzieci w standardowych rozmiarach. Domy mody produkujące damską linię haute couture, takie jak Chanel, Dior, Lacroix i Saint Laurent, produkują również linię gotową do noszenia, która przynosi większy zysk ze względu na większy wolumen wyprodukowanej odzieży i większą dostępność odzieży .

Podsumowanie

Bardzo emocjonalne tomiki. Widać jak bohaterka coraz bardziej dojrzewa. Zaczyna podejmować naprawdę dorosłe decyzje i rozumieć ich konsekwencje. A niektóre z nich będą przecież rzutowały na całe jej przyszłe życie. Świetnie spuentowany cykl.

Zobacz recenzje poprzednich tomów: Paradise kiss 1, Paradise kiss 2-3

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wydawnictwo-waneko-300x300.jpg

Na szybko:

Przepiękna manga, wizualnie i emocjonalnie. Jestem pozytywnie zaskoczona zakończeniem. Dowiadujemy się tego, jak potoczyły się dalej losy postaci z ParaKiss.

Moni zdaniem:

Fabuła: 8/10
Kreska: 10/10
Bohaterowie: 8 /10