Brom idealnie wpisuje się w pop-kulturową fascynację nastolatkami z nadnaturalnymi mocami. Absolutnie nie ma tu jednak nic odtwórczego. To świetnie narysowane życie grupy nastolatków z ich problemami, jakie mają przecież…
Toska z lasu [tom 1]
8 października 2024Toska to 12-letnia buntowniczka, zwinna i zaradna. Od śmierci rodziców ona i jej starszy brat Rinalto żyli z okazjonalnych drobnych kradzieży, w które się angażuje. Ale uzbrojona w procę i łuk jest też rodzajem małego Robin Hooda, który nie waha się stanąć po stronie najsłabszych.
Bohaterowie
Ale właściwie Toska to nie bohaterka pierwszego tomu komiksu Toska z lasu. Bohaterką jest Lucilla, córka księcia. Jest obiecana za żonę pewnemu młodzieńcowi, którego nie kocha, nie lubi i który raczej ją nudzi. Jednak jest to dobra partia, a małżeństwo z rozsądku spoiłoby dwa ważne rody. Takie oto czasy, wszak Lucilla jest dobrze urodzona, ma trzy wiecznie ją obserwujące służki, zero przyjaciół i wolności. Tosca to jej przeciwieństwo. Być może dlatego tak dobrze się dogadują.
Fabuła
Właściwie historia małej złodziejaszki i jej robinhoodowskich zapędów jest tylko zalążkiem mroczniejszej historii. Oto wracająca z wypadu, raczej zakazanego, do lasu Lucilla podsłuchuje rozmowę, która może zaważyć na losach jej rodziny, a zwłaszcza ojca. Szykuje się zamach na jego życie i tylko ta młoda, niepogodzona z losem przyszłej żony i damy wie, jak temu zapobiec. Co w takiej sytuacji może zrobić młoda dama z dobrej rodziny? Czy może walczyć? Czy ktokolwiek jej uwierzy?
Kreska
Fabularny projekt postaci idealnie rezonuje z graficznym ich odwzorowaniem. W kadrach królują delikatnie rysowane dekoracje i ciepłe kolory. Doskonale korespondują z naszym wyobrażeniem średniowiecznej Toskanii, regionu, w którym rozgrywa się historia.
Ciekawostka
W komiksie możemy przeczytać cytat jednego z wierszy Dante Aligheriego z cyklu Życie nowe. By to zbiór sonetów i ballad traktujących o idealnej miłości, jaką było uczucie autora do Beatrycze Portinari, która znał jeszcze z dzieciństwa. Była to miłość czysta, platoniczna. Imiona osób występujących w wierszu, w tym samej Beatrice, zostały użyte bez nazwisk ani żadnych szczegółów, które pomogłyby czytelnikom zidentyfikować je wśród wielu mieszkańców Florencji. Ostatecznie imiona pełnią w utworach Dantego rolę metafor i sam autor nie przyznał się do prawdziwości kojarzenia Beatrycze z Pirtinari – wiemy o ty związku od syna Dantego.
Podsumowanie
Doceniam humorystyczne akcenty. Bardzo podobały mi się postacie. Lucilla może i jest niedoświadczona, ale to nie czyni jej głupią. Doceniam jej rozwijający się delikatnie związek z bratem Toski, Rinaldo. Z drugiej strony nie znamy jeszcze Toski na tyle, by wyrobić sobie o niej zdanie. Na razie otrzymaliśmy tylko zalążek tego, kim jest.
Oficjalna recenzja dla portalu Szkrabajki.pl
Na szybko:
Naprawdę historia jest świetnie prowadzona i nie ma ciągłego napięcia związanego ze spiskiem na dworze. Nie jest to przygoda dla najmłodszego czytelnika, ale uczniowie podstawówki, szczególnie 10-13-latki z pewnością pokochają tę średniowieczną historię z balami, minstrelami czy małą złodziejką, która zabiera bogatym i rozdaje biednym. Nawet, jeśli za biednych uważa jedynie siebie i brata.
Moni zdaniem:
Fabuła: 7/10
Kreska: 8/10
Bohaterowie: 8/10