Nie wiesz co kupić w prezencie bożonarodzeniowym miłośnikowi mangi? A może sam planujesz jakąś nową serię, a nie wiesz co podpowiedzieć Mikołajowi? Proponuję listę pięciu mang, w tym dwie dla…
Uważaj, tam czai się Wielki zły lis!
4 lutego 2019Za górami, za lasami, a może u jakiegoś gospodarza za rogiem, mieszkał sobie Wielki zły lis, który kochał kury. Szczególnie tłuste i smaczne. Ale miał jeden mały problem…
Bohaterowie
Tytułowy wielki zły lis wcale nie jest wielki ani zły. Przede wszystkim jest chudy, bo dawno nie jadł jakiegoś treściwego mięsa. Na warzywach mięsożercy trudno mieć masę, a ze względu na bojowość kur, które ciągle próbuje pożreć, musi zadowalać się warzywami. Dieta lisa, Wielkiego złego lisa, to rzepa. Do tego litościwie podarowana przez mieszkającego na farmie prosiaka i królika. Lis jest nie tylko głodny, ale i upokorzony. Nikt go się nie boi. Impas może przerwać jedynie nauka sztuki łapania kur u wilka. Jednak czy sama teoria wystarczy, by się najeść?
Fabuła
Głód to najlepszy kucharz, ale nawet najlepsza rzepa nie jest w stanie zaspokoić potrzeb energetycznych lisa. Lis jest więc zły, chudy i ciapowaty. To powoduje, że nie może podołać walczącym o życie kurom i za każdym razem, kiedy chce jakąś zjeść, to dostaje łomot. A jak go spiorą to jest jeszcze słabszy i kółko się zamyka. Po rozmowie z żałującym go wilkiem dochodzi do wniosku, że można by było połączyć doświadczenie łowne wilka i to, że lis zagrodzie właściwie uchodzi za nikogo. A skoro tak – to może chodzić w obejściu jak w czapce-niewidce. Skoro nie daje sobie rady z kurami, to może by tak podkradł jajka i sobie jakąś kurę do obiadu wyhodował? Jednak czy przypadkiem zamiast na wyhodowaniu nie skończy się na wychowywaniu piskląt?
Kreska
Nic dziwnego, że ten komiks dostał nagrodę dla najlepszego albumu dla dzieci na festiwalu w Angouleme, a historia została wiernie przeniesiona na wielki ekran i można ją zobaczyć jako animację Wielki zły lis i inne opowieści, także nagrodzoną – tym razem Cezarem w 2018 roku. Kreska jest może i przeznaczona dla dzieci, ale niepozbawiona kunsztu. Lis zwariowany, lis wymęczony, lis niewyspany, lis nadaktywny – każda z tych kreacji jest wyśmienita, dopracowana i nietuzinkowa. Może to nie typowy komiks, a powieść graficzna, jednak porusza także częścią wizualną.
Ciekawostka
Czas inkubacji, czyli wylęgania, kurzego jaja to zazwyczaj 21 dni. Najpewniejszy sposób na wylęganie jaj, który zarazem zwiększa szanse wyklucia się zdrowych piskląt, to użycie inkubatora. Inkubator nie musi zejść z jajek, by coś zjeść ani nie usiądzie na nich tak, że któreś może być niedogrzane. Temperatura bowiem musi wynosić 37,7 do 38 stopni Celsjusza i jajka muszą być obracane, by na całej powierzchni miały taką samą. Po 18 dniach kurczęta zaczynają dzióbkami robić malutkie otwory w skorupce, ale jeszcze nie są gotowe do wyjścia. To pierwszy etap wykluwania. W tym stadium pisklę jest ciągle embrionem i nie jest jeszcze w pełni rozwinięte. W ciągu kolejnych 8 do 18 godzin ciało kurczaczka wchłonie pozostałości błony jaja, a jego płuca przyzwyczają się do zmiany ciśnienia powietrza. Kiedy będzie już gotowe obróci się w skorupce i sprawia, że koniec skorupki pęka, aby umożliwić wydostanie się z niej. Dopiero wtedy, kiedy pisklę by utknęło, można pomóc kurczaczkowi.
Podsumowanie
Urocza, wciągają i wesoła powieść graficzna Wielki, zły lis to dzieło, które pokocha nie tylko dziecko lubiące zwierzęta, ale i zmęczony rodzicielstwem rodzic. Przeczytałam ją jednym tchem! Teraz będzie czytała moja córka – uaktualnię wpis o jej reakcję.
Reakcja Kini: To najśmieszniejszy lisek, o jakim czytałam. Mogę tą książkę mieć pod poduszką i czytać sobie przed snem?
Na szybko:
Może sprawiać wrażenie, że to pozycja zdecydowanie dla dzieci, ale każdy rodzic znajdzie w tym zmęczonym wysiadywaniem kurzych jaj lisie cząstkę samego siebie. Ja znalazłam, uśmiałam się i polecam!
Moni zdaniem:
Fabuła: 9,5/10
Kreska: 8,5/10
Bohaterowie: 10/10