Yakuza w fartuszku. Kodeks perfekcyjnego pana domu [tom 1-5]

Yakuza w fartuszku. Kodeks perfekcyjnego pana domu [tom 1-5]

31 lipca 2024 0 przez Monika Kilijańska

O emerytowanych mafiozach amerykańskich powstało wiele filmów. Jednak co robią członkowie yakuzy, którzy odeszli z czynnej służby? Manga Yakuza w fartuszku uchyla w humorystyczny, epizodyczny sposób rąbka tajemnicy.

Bohaterowie

Tatsu to przerażający przedstawiciel Yakuzy, zwany Nieśmiertelnym, ale obecnie jest gospodarzem domu. Przystosowanie się do tej nowej pracy było dla niego zdecydowanie wyzwaniem, ale jest to praca, którą wykonuje z dumą, starając się wspierać swoją ciężko pracującą żonę Miku. Do swojego zadania podchodzi z wielką odpowiedzialnością, choć nieco mogą mu przeszkadzać przyzwyczajenia i znajomości zdobyte w poprzedniej profesji. Jest w końcu człowiekiem, którego samej facjaty można się śmiertelnie przerazić, a co dopiero sposobu bycia. Nie oznacza to jednak, że nie znajduje np. wspólnego języka z gospodyniami domowymi. Wręcz przeciwnie!

Fabuła

Dążenie Tatsu do bycia najlepszym gospodarzem domu w historii jest z pewnością najlepszym elementem tej mangi. Choć historie są krótkie, to za każdym razem, gdy Tatsu wychodzi ze swojego domu – lub wpuszcza kogokolwiek do środka – w jakiś sposób popada w dziwne, niestandardowe kłopoty. Do tego zwykle spotykają się one z komicznymi rozwiązaniami. Tatsu wpada na swoich starych sojuszników/wrogów i pomimo tego, jak przerażający był jako Nieśmiertelny, ten nowy Tatsu jest po prostu twardym facetem, który stara się być troskliwym mężem. Sama fabuła jest tylko zlepkiem śmiesznych historyjek, bez jakiegoś tematu przewodniego, a każdy rozdział jest wizytówką tego, „co były członek yakuzy zrobiłby w tej sytuacji?”. Przykładowo zadośćuczynieniem za nietrafiony prezent według Tatsu jest odcięcie sobie palca!

Kreska

Rysunki Kousuke Oono nie wyróżniają się zanadto charakterystyczną kreską. Różnorodność kształtów twarzy i wyglądu dla każdej postaci jest wprawdzie wyjątkowa i nawet sprawia, że postacie poboczne wyglądają na mniej mdłe i pełne charakteru. Tła też są dopracowane i dość szczegółowe. Narysowane postacie i ich zachowanie idealnie pomagają w osiągnięciu komediowego klimatu mangi. Czasami panel bez dialogu, a jedynie spojrzenie jakiejś postaci, może dać lepszy efekt. Obraz jest przecież warty tysiąca słów.

Ciekawostka

Jak zostać członkiem yakuzy? Nie ma oficjalnego sposobu na zostanie członkiem yakuzy. Zatrudniają tylko z polecenia. Aby zostać yakuzą, musisz w jakiś sposób zostać znajomym yakuzy i zdobyć wprowadzającego. Najłatwiejszym sposobem na zdobycie przyjaciela z yakuzy jest życie w podziemnej społeczności. Ale od niedawna yakuza poszukuje także członków w bardziej konwencjonalny sposób: za pomocą ogłoszenia o pracę. Tyle, że dotyczy to tych bardziej legalnych gałęzi tej organizacji takich jak agencje pracy tymczasowej, sex-shopy czy całkiem zwyczajne korporacje. Są też znani z szybkiej i skutecznej działalności pomocowej np. po trzęsieniach ziemi w Japonii.

Podsumowanie

Choć koncepcja historii groźnego gangstera, który porzucił przestępcze życie, aby założyć rodzinę, ale nadal nękają go cienie przeszłości, brzmi jak pomysł na thriller, Yakuzie w fartuszku daleko do tego. Razem ze Spy x Family są jednymi z ciekawszych komedii, jakie czytałam. Idealnie na szybkie poprawienie humoru.


Na szybko:

Wiele razy śmiałam się głośno z tego, jak ludzka może być komedia o japońskiej mafii. Zwariowane sytuacje i świetne napisane postaci sprawiają, że seria to absolutna frajda z czytania.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 8 /10
Bohaterowie: 7/10