Każdy z nas ma jakieś demony z przeszłości, ale bohater i narrator książki japońskiego mistrza kryminału Fuminoriego Nakamury Dziecko z ziemi ma ich nadto.
Życie według kintsugi, książka Candice Kumai
25 kwietnia 2020Fascynuje mnie japońska postawa w wielu aspektach. Nie wszystko, co robią Japończycy wydaje mi się dobre, ale garściami czerpię z niektórych filozofii, bo o wiele bardziej pasują mi do mojego stylu życia czy sposobu patrzenia na świat. Chcę się zachwycać jak oni pięknem kwitnących wiśni, pamiętać, ze nie dbanie o innych, ale i o siebie jest ważne czy wreszcie pamiętać, ze jest czas na doskonalenie się, szukanie możliwości naprawy, ale i czas na zatrzymanie się , akceptację czy wreszcie rezygnacje przyjętą nie ze smutkiem, a ze zrozumieniem. Wszystkie te japońskie zasady przybliża w swojej książce Życie według kintsugi Candice Kumai.
Autorka
Candice Kumai to Amerykanka pochodząca z Kalifornii. Jej rodzice, matka Japonka i Amerykanin polskiego (tak!) pochodzenia, poznali się w Japonii. To tam stacjonował oddział Marynarki Wojennej, w której służył ojciec Candice. Rodzice, a zwłaszcza mama, miała duży wpływ na Candice, nie tylko jeśli chodzi o umiłowanie do japońskiej kuchni. Pokazała jej siłę japońskich zwyczajów i patrzenia na świat.
Młodziutka Candice zajmowała się modelingiem, a potem została mistrzem kuchni, pracując w kilku restauracjach. Jej sława jako wspaniałej kucharki wellness rozpoczęła się jednak na dobre po pierwszym sezonie amerykańskiego Top Chef: San Francisco, programu kulinarnego. Była najmłodszą uczestniczką i odpadła dopiero w czwartym odcinku, przygotowując Shrimp & Spinach Quiche. Swoją szansę wykorzystała i dziś jest znana jako“The Golden Girl of Wellness” (tytuł nadały m.in. magazyn ELLE i Forbes).
Jest autorką kilku bestsellerów o gotowaniu potraw wspomagających odchudzanie i dobre samopoczucie. Jej najnowsza książka łączy zasady wellness i tradycyjne japońskie dziedzictwo z kulinarną sprawnością. Jest dostępna nie tylko w USA, ale także w Brazylii, Rosji, Chinach, Portugalii, Arabii Saudyjskiej, Tajwanie, Turcji, Holandii i Czechach. No i oczywiście w Polsce.
Inne ciekawe nowości dostępne także na portalu taniaksiazka.pl.
Treść
Książka pokazuje jak podejście Japończyków do życia możemy uskuteczniać i w naszych warunkach. Ma sztywny podział na cztery części:
- wzmacnianie (jōbunisuru, genikizukeru), w skład którego wchodzą zasady Wabi-sabi (uwielbienie perfekcji), Gaman (elastyczność i przeczekanie tego, co złe), Kintsugi (naprawa powodująca, ze coś co zepsute, staje się cenniejsze),
- odżywianie (eiyohshōku), w tym ryōri (gotowanie)
- styl życia (kurashikata), w którym autorka wyróżniła Ki o tsukete (naukę zaopiekowania się sobą), Ganbatte (dawanie z siebie wszystkiego), Kaizen (ciągłego doskonalenia się) oraz Shikata ga nai (akceptacja sytuacji nie do zmiany),
- serce (kokoro) czyli połączenie Yuimaru (dbania o więzi i tzw. krąg najbliższych), Kansha (wdzięczności) i Osettai (służenie innym i przyjmowanie podarunków).
Kintsugi, czyli sztuka wypełniania laką stłuczonej ceramiki i wdmuchiwanie na lakę złotego proszku, by pęknięcie nie tyle było szczelne i praktyczne, ale i piękne, jest tylko początkiem opowieści. Opowieści o sztuce szczęśliwego życia w zgodzie z sobą i innymi. Tak, opowieści, bo nie mogę jednoznacznie określić tej pozycji. Nie jest to typowy poradnik, gdyż znajduję w nim bardzo dużo osobistych zwierze autorki. To też nieo pamiętnik czy dziennik, lecz luźne wspomnienia z całego życia Candice i osób, z którymi zetknęło ją życie. Nie jest to książka traktująca o filozofii, gdyż większość terminów związanego z japońskim stylem życia jest zasygnalizowana, bez głębszego potraktowania. Ani poradnik dla podróżnika, choć znajduje się w niej mały rozdział dla osób chętnych na wycieczkę po Kraju Kwitnącej Wiśni.
Nie jest to wreszcie książka kucharska, gdyż tylko jeden rozdział jest poświęcony gotowaniu. Choć przyznam że to przepisy kulinarne bazujące na połączeniu japońskiej kuchni i amerykańskiej, a właściwie zamerykanizowaniu przepisów znanych Candice od dziecka są według mnie najlepszą częścią tej lektury. Dostajemy najpierw postawę, czyli co powinno znaleźć się w kuchni, by gotować smacznie, zdrowo i w stylu Cendice. Potem z dostępnych właściwie w każdym markecie produktów i przygotowany wcześniej japońskich specjałów możemy ugotować każdą potrawę z charakterystycznym smakiem umami.
Wydanie
Wiem, że mówią, by nie osądzać książki po okładce, ale polskie wydanie jest naprawdę na wysokim poziomie. Delikatna w dotyku twarda oprawa z charakterystycznym dla kintsugi złotym wypełnieniem „rozdarcia”. Nie tylko okładka zwraca swoją uwagę. Wysokiej jakości śliski papier oraz świetne zdjęcia w żywych kolorach, zwłaszcza potraw, przykuwają uwagę każdego estety.
Podsumowanie
Książka Życie według kintsugi jest ledwo wprowadzeniem w ciekawą koncepcję nie tylko naprawiania tego, co zepsute w żuciu, ale i radości z małych rzeczy, doskonaleniu tam gdzie można to robić i odpuszczaniu w miejscu, w którym lepiej odpuścić. Pokazuj, jak ważna jest przeszłość dla przyszłości, równowaga w kuchni i w życiu.
Na szybko:
Jeśli chcesz dowiedzieć się podstaw nie jednej, a kilku japońskich filozofi, dzięki którym Japończycy żyją w ich mniemaniu szczęśliwie, to jest to książka dla Ciebie. Candice przedstawia esencję japońskiego podejścia do życia w sposób, który jest odpowiedni, możliwy do zastosowania i dostępny dla właściwie każdego wiekiem, płcią czy narodowością.
Moni zdaniem:
Treść: 7/10
Wydanie: 9/10